Днес акциите в Азия поевтиняват, облигациите поскъпват, а доларът запазва позиции, след като увеличението в броя на новите случаи на коронавирус в САЩ, напрежението в сферата на световната търговия и понижението на икономическите прогнози от страна на Международния валутен фонд (МВФ) разклатиха доверието във възстановяването.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.7%, японският Nikkei изгуби 1.4%, а австралийският ASX 200 падна с 1.8%. Индексните фючърси на щатския индекс S&P500 отчитат спад от 0.7% след пониженията на Уолстрийт от вчера.

Пазарите в Хонконг и Китай са затворени заради празник днес.

Флорида, Оклахома и Южна Каролина отчетоха рекордно увеличение в броя на новите случаи вчера. Седем други щата поставиха рекорди по-рано през седмицата, а Австралия обяви най-големия дневен ръст в броя на заразените от два месеца насам.

Губернаторите на щатите Ню Йорк, Ню Джърси и Кънектикът разпоредиха идващите от девет други щата да остават под карантина при пристигането си, което беше притеснително за инвеститорите, които като цяло очакваха край на ограниченията във връзка с пандемията.

В Тексас също са изправени пред увеличение на заразата и властите обмислят ограничения по места.

Австралийската авиокомпания Qantas обяви днес, че не очаква по-значима международна дейност поне до юли 2021 г. и представи плановете си да уволни една пета от своите служители и да набере 1.3 млрд. долара, информира Ройтерс.

От МВФ обявиха, че вече очакват по-дълбока глобална рецесия, като световната икономика, според тях, ще се свие с 4.9% през тази година - много повече от предишната прогноза за спад от 3.0%, направена през април.

Цените на петрола вчера паднаха с 5%, след като стана ясно, че запасите на САЩ са достигнали ново рекордно ниво, а опасенията около търсенето отново се засилиха.

Доларът запази ръста си от вчера, който му помогна да се отдалечи от достигнатото преди това двуседмично дъно.

Лихвата по щатските 10-годишни облигации падна до едноседмичен минимум от 0.6724%.

Опасенията бяха още по-ясно изразени на Уолстрийт вчера, което изтри ръста на основните индекси за месеца.

S&P 500 падна 2.6%, докато Nasdaq Composite прекъсна печелившата си серия от осем поредни сесии и изгуби 2.2%.

Dow Jones Industrial Average затвори с 2.72% надолу.

Безпокойството на пазарите се очаква да остане голямо преди очакваните по-късно днес данни за броя на молбите за помощи при безработица в САЩ и на фона на новите случаи на коронавирус.

Другото, което тревожи инвеститорите, освен COVID-19, са притеснителните сигнали на търговския фронт.

Вчера стана ясно, че в САЩ обмислят налагането на мита на стоки от Европа на стойност 3.1 млрд. долара, в опита си да окажат натиск във връзка с продължаващия отдавна спор относно субсидирането на самолетостроителните компании.

Администрацията на президента Тръмп също така определи, че китайски фирми, сред които Huawei и Hikvision, са собственост или са контролирани от армията на Китай, което подготви почвата за санкции и ново напрежение между САЩ и Китай.

Това спря поскъпването на по-рисковите валути и свали австралийския долар до под 69 щатски цента (0.6864 долара). Новозеландският долар пък се търгуваше на ниво от около 64 цента.

Златото се стабилизира при 1 764.07 долара за тройунция.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпват с 6 цента, или 0.1%, до 38.07 долара за барел, докато тези на брента се търгуват без промяна на ниво от 40.30 долара за барел.