Азиатските акции поевтиняват днес, а ръстът при цените на петрола забуксува, след като нарастващият брой жертви на коронавируса сложи край на поскъпването.

Броят на жертвите на вируса в Китай нарасна до 636, удвоявайки се за по-малко от седмица, докато заразените вече са най-малко 31 161.

Рано тази сутрин китайският лекар Ли Уънлян, който беше един от първите, предупредили за вируса, е починал от болестта в болница в Ухан, където е епицентърът на заразата.

Азиатско тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.7%. Японският Nikkei и корейският Kospi също са на отрицателна територия. Хонконгския Hang Seng губи 0.6%, докато индексът Shanghai Composite отчита понижение от 0.1%.

С изключение на борсата в Шанхай, която възстанови около половината от изтритата в понеделник пазарна капитализация в размер на 400 млрд. долара, всички останали борси бележат повишение за седмицата, вследствие на ръста на пазарите в световен мащаб.

Той беше подкрепен от усилията на Китай да ограничи разпространяването на заразата. Въпреки това, предвид увеличаването на броя на смъртните случаи, блокадата на градове, отмяната на полети и затварянето на заводи, световните вериги по доставките са в хаос, а опасенията от пандемия остават високи.

“Темповете, с които се заразяват нови хора, не отслабват,” казва пред Ройтерс Майкъл Маккарти, старши пазарен анализатор в CMC Markets в Сидни.

“Малко съм изненадан от начина, по който инвеститорите в Европа и САЩ подминават това. Смятам, че реакцията в Азиатско-тихоокеанския регион е доста по-разумна. Налице е реална несигурност,” добавя той.

Вчера Уолстрийт записа повишениe в четвърта поредна сесия, а основните индекси затвориха на нови рекордни нива, докато азиатските активи, и най-вече валутите, остават под натиск.

В азиатската сесия най-големият седмичен спад при йената от октомври насам спря, като японската валута се търгува малко над двуседмично дъно спрямо долара при 109.93.

Поскъпването на австралийския долар също беше преустановено.

Въпреки това австралиецът е на път да запише първи седмичен ръст през 2020 г., докато сингапурският долар и тайландският бат поевтиняват.

За коронавируса все още не се знаят много неща, в това число неговата смъртност и пътищата, по които се предава.

От Световната здравна организация обявиха, че все още е прекалено рано, за да се обяви пик в разпространението на заразата.

Въпреки това агресивната реакция на Китай, определена от президента Си Дзинпин като “война на народа за предотвратяване на епидемия”, изглежда породи доверие.

Пекин наля милиарди долари на паричните пазари, за да стабилизира доверието, а централната банка на страната обяви днес, че очаква вирусът да е нещо временно.

Въпреки това, благодарение на много по-голямата си експозиция към търсенето от страна на Китай и по-малкия достъп до ползите от паричните стимули, цените на суровините бяха доста по-чувствителни.

Петролът и металите поевтиняха сериозно, след като коронавирусът набра сила и след това трудно се възстановяват.

Щатският лек суров петрол запазва позиции при 51.31 долара за барел днес, но цената остава без промяна за седмицата и е на 13% под нивото си от 21 януари. Цената на петрола за последно беше 55.33 долара за барел.

Поскъпването на медта, често считана за барометър за състоянието на световната икономика заради широката си промишлена употреба, изгуби инерция вчера, като цената остана без промяна на борсата в Лондон при 5 735 долара за тон.