Доходността по щатските държавни облигации падна до тримесечни дъна, а борсовият индекс, следящ пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион, нарасна днес, след като инвеститорите видяха достатъчно фактори в данните за инфлацията в САЩ, за да подкрепят убеждението на Федералния резерв, че повишаващите се цени ще са преходни.

Според някои икономисти повишението на индекса на потребителските цени отразява краткосрочните корекции, свързани с повторното отваряне на икономиката, а много инвеститори изглежда са убедени, че Фед умело се справя с възстановяването на икономическия растеж, въпреки че остават въпроси относно това как точно централната банка на САЩ дефинира “преходни”.

Изнесените вчера данни показаха, че индексът на потребителските цени в САЩ отчита най-голямото си повишение на годишна база от 5% от август 2008 г., след покачването от 4.2% през април. Към това обаче сериозен принос имат краткосрочни увеличения, като цените на самолетните билети и автомобилите втора употреба, което породи известни съмнения относно инфлационния натиск.

В същото време данни на министерството на труда на САЩ показаха, че през миналата седмица броят на молбите за помощи при безработица е бил най-нисък от 15 месеца.

В сутрешната търговия азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се повиши с 0.18%. Японският Nikkei изтри ръста си от по-рано през деня и губи 0.11%.

Южнокорейският индекс Kospi нараства с 0.32%, австралийският основен индекс бележи повишение от 0.14%, а хонконгският Hang Seng отчита ръст от 0.53%. Индексът на китайските сини чипове губи над 1%.

Никола Янков, Експат: Диверсификацията носи дългосрочни печалбиБорсово търгуваните фондове са по-подходящи за дългосрочен хоризонт на инвестиране, а не за краткосрочни спекулации, смята председателят на СД на Експат Капитал

Ръстът на кредитирането в Китай продължава да се забавя през май, тъй като централната банка на страната се опитва да ограничи повишаващото се ниво на дълга във втората най-голяма икономика в света, информира Ройтерс.

Вчера щатските акции поскъпнаха до нови рекорди, като индексът S&P 500 нарасна с 0.47% - до нов връх от 4 239.18 пункта. Dow Jones Industrial Average добави 0.06%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.78% нагоре.

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации се понижи до тримесечен минимум от 1.4340%, след като вчера затвори на ниво от 1.459%. Доходността по 30-годишните облигации беше на ниво от 2.1270%, което е най-ниското от 26 февруари.

Спредът в доходността по 2-годишните и 10-годшните облигации също е на най-ниските си стойности от края на февруари, след като инфлационните очаквания намаляха.

С понижението на доходността по държавните облигации доларът също поевтиня, като доларовият индекс се понижи с 0.06%, до 90.018. Еврото поскъпна с 0.12%, до 1.2183 долара, но японската йена отстъпва спрямо щатската валута до 109.40.

Надеждите за силно икономическо възстановяване след данните за молбите за помощи за безработица в САЩ повишиха цените на петрола до двегодишни върхове вчера. В азиатската търговия брентът за последно поевтиняваше с 0.22% до 72.36 долара за барел, а щатският лек суров петрол губи 0.26%, до 70.11 за барел.

Спот цената на златото нарасна с 0.07%, до 1 899.39 долара за тройунция.