Азиатските акции поевтиняват днес, след като опасенията около нарастващия брой смъртни случаи от COVID-19 и блокадите надделяха над оптимизма около началото на ваксинациите срещу коронавирус.

Пазарите почти не реагираха на данните за промишленото производство на Китай, което нараства в тон с очакванията през ноември, отбелязвайки ръст в осми пореден месец, след като възстановяването на икономиката набра сила.

Броят на смъртните случаи вследствие на коронавируса в САЩ надхвърли 300 000 вчера, като най-силно засегнатата от болестта страна в света започна с ваксинациите.

Повечето азиатски пазари бележат понижения в ранната търговия днес, като азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI пада с 0.4%, след като през миналата седмица постигна редица рекордни стойности. E-mini фючърсите на S&P 500 нарастват с 0.1%.

Индексът на китайските сини чипове бележи повишение от 0.2%.

Пазарите в Япония и Южна Корея, където има увеличение в броя на случаите на COVID-19, губят 0.2% и 0.3%, респективно. Хонконгският индекс Hang Seng отстъпва с 0.5%.

Австралийският основен индекс се понижи с 0.3% след поевтиняването на акциите на миннодобивните компании вследствие на опасенията за засилване на регулаторните мерки заради повишението на цените на желязната руда в Китай, която е водещ потребител, информира Ройтерс.

Вчера в Лондон бяха наложени по-строги мерки в борбата с COVID-19, а управляващите обявиха, че увеличението на случаите може да е свързано отчасти с появата на нов щам на коронавируса.

Новините за ваксините срещу коронавирус оскъпиха акциите в последните месеци, като азиатският основен индекс нараства с близо 16% от началото на годината и е съвсем блзо до рекордното ниво, достигнато през миналата седмица. Ръстът беше оглавен от пазарите в Южна Корея, Китай и Тайван.

Миналата седмица САЩ одобри за спешна употреба ваксината срещу COVID-19 на Pfizer и BioNTech. Тя вече е одобрена и в няколко други държави, сред които Великобритания и Канада.

Вчера щатският индекс S&P 500 затвори с понижение от 0.4%, технологичният Nasdaq Composite нарасна с 0.5%, а Dow Jones Industrial Average се повиши до ново рекордно ниво по време на сесията, но в крайна сметка затвори с понижение от 0.6% за деня.

Три от топ 10 най-големи технологични IPO-та се случиха през 2020 г.Социалната мрежа Facebook е единствената, набрала над 10 млрд. долара свеж ресурс

На валутните пазари британският паунд запазва позиции спрямо долара при 1.3332, след като нарасна с 0.8% вчера заради удължаването на срока за преговорите между Великобритания и ЕС. Паундът поскъпна до 2.5-годишен връх от 1.3540 долара по-рано през месеца.

Доларът се търгуваше близо до 2.5-годишни дъна спрямо основните валути, тъй като търсенето на активите убежища намаля.

Лихвите по щатските държавни облигации остават почти без промяна преди двудневната среща на Федералния резерв на САЩ, която започва днес.

Нарастват пазарните очаквания, че Фед ще облекчи допълнително паричната си политика, като увеличи размера на програмата си за изкупуване на облигации.

Централните банки на Англия и Япония също ще проведат своите последни срещи за 2020 г. през тази седмица.

Цената на златото нарасна с 0.2%, до 1 831.9 долара за тройунция.

Цените на петрола бележат понижения днес, тъй като свръхпредлагането на пазара до голяма степен надделя над надеждите, че ваксините ще повишат търсенето на горива в световен мащаб.