Борсовите индекси в Азиатско-тихоокеанския регион стартираха търговията в четвъртък с разнопосочни движения, а страховете от ескалация на напрежението между САЩ и Китай изглежда се поуспокоиха.

Широкият бенчмарк MSCI Asia Pacific, който следи движенията на акциите на водещите компании в региона, без Япония, отчете повишение от близо половин процент в сутрешната търговия.

Японският Nikkei 225 пък добави 0.7%, въпреки разпродажбите в банковия сектор. Причина за това бяха данните за програсивно нарастващия дял на лошите кредити в портфейлите на японските банки. Книжата на Sumitomo Mitsui Financial Group поевтиняха с близо 2%, Mitsubishi UFJ Financial Group загуби 1.3% от пазарната си капитализация, а акциите на Mizuho Financial Group паднаха с 0.7 на сто.

Позитивният тренд в технологичния сектор обаче, както и поскъпването на книжата на останалите експортноориентирани компании, успяха да подкрепят капиталовите пазари в Страната на изгряващото слънце.

Оптимизмът продължава да властва и на пазарите в Австралия, където ASX 200 добави 1.2% към стойността си в сутрешната търговия. Австралийският бенчмарк остана почти незасегнат от разпродажбите в началото на седмицата, а днес достигна нов 8-годишен връх.

На борсите в Хонконг и Китай обаче негативните настроения се запазиха и в началото на днешния ден. Hang Seng регистрира спад от 0.8%, а Shanghai Composite отстъпи с 0.3%, въпреки уверенията на Китайската централна банка, че ще предостави допълнителна ликвидност на финансовия сектор.

На стоковите пазари фокусът на вниманието остава съсредоточен върху насрочената за утре среща на държавите от ОПЕК. Очаква се Саудитска Арабия да поиска от останалите държави от картела на петролните износители увеличаване на квотите за добив.

Някои от тях обаче може би няма да са склонни да приемат подобен ход, опасявайки се от нов срив в цената на "черното злато". На срещата ще присъстват и представители на Русия, която не е член на ОПЕК, но в последните години се опитва да съгласува с организацията политиките си по отношение на добива.

Тази сутрин фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през август поевтиняха с 0.3%, до ниво от 65.48 долара за барел, а тези на сорта брент отчетоха спад от 0.6%, до 74.28 долара за барел.

На валутните пазари щатският долар засега успява да се задържи близо до 11-месечния си връх, достигнат в сряда. Покачването на доходностите по американските облигации оказва подкрепа на "зелените пари". Доларовият индекс, който следи представянето им спрямо кошница от шест водещи световни валути, остана почти без промяна спрямо вчерашните си нива и се движи около 95.25 пункта.

Британският паунд пък продължава да се понижава в очакване на решението на Bank of England за лихвените равнища и монетарната политика, което ще бъде обявено по-късно днес след заседанието на институцията.

Стерлингът падна до най-ниските си нива от ноември 2017 г. насам, а тази сутрин се търгува около 1.3150 спрямо щатския долар.