Борсовите индекси в азиатско-тихоокеанския регион се търгуват разнопосочно в последната сесия за тази седмица, след като късно снощи широкият американски бенчмарк S&P 500 се повиши с 0.38% и затвори на нов исторически връх от 4708.75 пункта.

Позитивните настроения на Уолстрийт бяха подкрепени от силните данни в корпоративните отчети.

В Япония Nikkei 225 добави 0.5% към стойността си, след като премиерът Фумио Кишида обяви нов пакет от финансови стимули на стойност 56 трилиона йени (около 490 милиарда долара).

Позитивни са и нагласите в Южна Корея и Австралия, където водещите индекси отчитат ръст съответно от 0.9 и 0.2 на сто. В Китай Shanghai Composite бележи ръст от близо процент в сутрешната търговия.

На борсата в Хонконг обаче Hang Seng отстъпва с 1.4% спрямо вчерашните си нива. Основната причина за понижението е сривът на акциите на китайския интернет гигант Alibaba. Те загубиха над 10% от стойността си, след като финансовите резултати на компанията за второто фискално тримесечие на годината се оказаха по-слаби от очакваното.

Съчетани с все по-силната конкуренция и натиска на правителството в Пекин върху технологичния сектор, те бяха достатъчни, за да предизвикат разпродажби по позицията.

Проблемите в имотния сектор в Китай също допринесоха за негативните настроения сред инвеститорите.

Регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific бележи лек спад от 0.3% днес, като е на път да приключи седмицата с понижение от 1.2 на сто.

На валутните пазари щатският долар се задържа близо до 16-месечния връх, достигнат по-рано тази седмица. Еврото се търгува на ниво от 1.1356 долара, а курсът на "зелените пари" спрямо йената се движи около 114.30 йени за долар.

Известен икономист охлади прогнозите за 100 долара за барел петролПрогнозите за цени на петрола от 100 долара за барел пренебрегват ключови въпроси относно бъдещето на търсенето на суровината, смята Мохамед Ел-Ериан

Петролът поскъпна с близо процент тази сутрин, изтривайки част от загубите, реализирани по-рано тази седмица. Причина за разпродажбите през последните дни бяха заявките от страна на САЩ, Китай, Япония и някои от останалите водещи икономики за координирани продажби на количества от техните петролни резерви. Идеята на мярката е да се ограничи поскъпването на "черното злато".

Ефектът обаче изглежда беше краткотраен, тъй като тази сутрин фючърсите на американския лек суров петрол с доставка януари поскъпнаха с 0.8% до ниво от малко над 79 долара за барел. Цената на сорта брент също се повишава с 0.8% до 81.92 долара за барел.

На пазара на криптовалутите преобладават негативните настроения. За последните 24 часа биткойнът загуби 5.5% от стойността си до ниво от 56 487 долара за брой. На седмична база най-търгуваната дигитална парична единица отчита понижение от 12.7 на сто.

Етерът поевтинява с малко над 4% до 4082 долара за брой, като за седмицата е на път да регистрира понижение от близо 14 на сто.