Доларът запазва позициите си днес, след като индексите на Уолстрийт се изстреляха до рекордни нива, на фона на отбелязания прогрес около данъчната реформа в САЩ.

В същото време биткойнът проби нивото от 10 000 долара, като апетитът за дигитални валути не показва признаци на отслабване.

На азиатските пазари нямаше такова въодушевление, като причината за това бяха поредната ракета, изстреляна от Северна Корея, и опасенията около пониженията при китайските акции напоследък.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчете леко повишение, докато китайският индекс на сините чипове CSI300 отстъпи с 0.5%.

Сред по-добре представящите се индекси бяха японският Nikkei (+0.4%) и австралийският основен индекс (+0.7%).

Перспективите за намаляване на данъците в САЩ изглежда се подобриха, след като републиканците в Сената прокараха проектозакона си през важна комисия, което означава, че гласуването му в Сената може да бъде насрочено още за четвъртък, въпреки че някои детайли около законодателната промяна все още не са уточнени.

Вчера в изслушване пред Сената Джером Пауъл, чиято номинация за председател на Федералния резерв бе потвърдена, заяви, че предпоставките за вдигане на лихвите през декември са налице, но избегна коментар върху предложенията за данъчни промени.

Пауъл също така намекна за по-мек подход по отношение на банковите регулации, заявявайки, че настоящите правила вече са достатъчно строги.

В резултат на това, финансовият сектор в индекса S&P скочи с 2.6%, което бе най-голямото еднодневно увеличение от 1 март насам.

Това помогна на Dow Jones да нарасне с 1.09%, докато S&P 500 се повиши с 0.99%, а Nasdaq добави 0.49%.

За положителните нагласи допринесоха и изнесените данни, които показаха, че потребителското доверие в САЩ скача до близо 17-годишен връх през ноември, докато цените на жилищата нарастват рязко през септември, което би трябвало да подкрепи потребителските разходи.

Всичко това помогна на долара да възстанови част от позициите си. Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, остана без промяна на ниво от 93.233 пункта - далеч от двумесечното дъно от 92.496 пункта, достигнато в понеделник.

Доларът поскъпна до 111.57 спрямо йената и се отдалечи от 10-седмичното дъно от 110.85. В същото време еврото отстъпи до 1.1844 долара.

Британският паунд се стабилизира, след като преди това скочи, на фона появилата се в медиите информация, че Великобритания и ЕС са постигнали споразумение относно разходите около брекзит, което може да доведе до пробив в преговорите.

Паундът за последно се разменяше на ниво от 1.3366 долара, след като вчера падна до 1.3222.

Всички валути обаче бледнеят, в сравнение с виртуалната валута биткойн, която поскъпна до рекордните над 10 000 долара на няколко различни борси.

Според Coindesk, достигнатият връх е 10 044.29 долара, което означава, че ръстът за последния месец е около 63%. На друга голяма платформа - BitStamp, биткойнът се търгуваше на ниво от 9 999 долара.

На суровинните пазари петролът поевтинява, на фона несигурността около преговорите на ОПЕК за удължаване на ограниченията в производството. В същото време, петролните запаси на САЩ отбелязаха изненадващ ръст.

Щатският лек суров петрол поевтиня с 28 цента, до 57.71 долара за барел, докато петролът от сорта брент изгуби 35 цента, до 63.26 долара за барел.