Азиатските акции се търгуват разнопосочно днес, а доларът поевтинява, след като инвеститорите в световен мащаб прецениха, че данните за високата инфлация в САЩ не са чак толкова притеснителни, за да променят позицията на Федералния резерв по отношение на лихвите.

Индексът на потребителските цени в САЩ нараства със 7% през последните 12 месеца до декември, което беше най-голямото увеличение от близо 40 години, но инвеститорите бяха окуражени от факта, че скокът не е изненада на фона на подготовката на Фед да вдигне лихвите още през март.

Пазарите в Азия, където инфлационният натиск като цяло е по-ограничен, биха могли да предложат привлекателни възможности за хеджиране на риска, казва пред Ройтерс Джим Маккафърти от Nomura.

"Ако сте глобален инвеститор и отчитате значителния ръст на пазара в САЩ през 2021 г., ако гледате на инфлацията като на заплаха, тогава много инвеститори може да бъдат изкушени да пренасочат средства от развитите пазари на Запад към комбинация от развити и развиващи се пазари в Източна Азия," казва той.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.1%, след като вчера записа най-голямото си дневно повишение от месец. Японският Nikkei губи 0.87%, след като скочи с близо 2% ден по-рано.

Lego играчките с по-добра доходност от златотоИзбрани неотворени комплекти Lego на вторичния пазар имат средна годишна възвръщаемост от 11%

Австралийският основен индекс нараства с 0.42%, докато индексът на китайските сини чипове CSI300 бележи понижение от 0.28%.

Разнопосочното представяне на пазарите в Азия последва лекия ръст на индексите на Уолстрийт вчера. S&P 500 нарасна с 0.28%, а технологичният Nasdaq Composite добави 0.23%. Dow Jones Industrial Average приключи сесията с ръст от 0.11%.

Централната банка на Китай предстои да обяви още стъпки за облекчаване на паричната политика с цел подкрепа на икономическия растеж, макар че вероятно ще се въздържи от агресивно понижение на лихвите.

Доходността по-дългосрочните щатски държавни облигации се понижи след изнесените вчера данни за инфлацията.

Днес доходността по 10-годишните книжа нарасна до 1.7499%, след като вчера падна до близо 1.725%. Тази по 2-годишните книжа нараства до 0.9229%, след като вчера затвори на 0.907%.

Вчерашният спад в доходността на щатските държавни облигации засегна долара, който падна под ключовите нива на подкрепа днес. Доларовият индекс за последно губеше 0.05% до 94.963, докато доларът поскъпна до 114.60 спрямо йената.

Еврото остава почти без промяна при 1.1443 спрямо долара.

Цените на петрола се понижават - ден след като достигнаха най-високото си ниво от близо два месеца на фона на поевтиняващия долар, ограниченото предлагане и очакванията на инвеститорите, че вариантът Омикрон на коронавируса ще има относително ограничен икономически ефект.

Брентът поевтинява с 0.07% до 84.61 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол се понижи до 82.58 долара за барел.

Спот цената на златото запазва позиции при 1 824.54 долара за тройунция.