Азиатските капиталови пазари се понижиха в сряда, на фона на очакванията за повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ. Решението на институцията за бъдещето на монетарната политика ще стане ясно по-късно днес.

Прогнозите са за увеличение на основния лихвен процент в най-голямата световна икономика със 75 базисни пункта. Във фокуса на вниманието ще бъдат и прогнозите на Фед за инфлацията и лихвите до края на годината.

Хонконгският индекс Hang Seng продължи да изостава от конкурентите си, падайки с 1.5%, докато японският Nikkei 225 загуби 1.3%. Късно снощи и на Уолстрийт водещите индекси приключиха търговията с понижения от около 1%.

Китайският борсов индекс CSI 300 падна с близо 1%, докато Shanghai Composite загуби 0.5%, след като Европейската търговска камара изрази опасения относно жизнеспособността на страната като инвестиционна дестинация в лицето на продължаващите локдауни, свързани с COVID-19. Провитоепидемичните мерки подкопаха икономическия растеж на Китай тази година и нарушиха дейността на много чуждестранни фирми, работещи в страната.

Австралийският индекс S&P/ASX 200 падна с 1.4%, като акциите на водещите добивни компании поведоха разпродажбите. Тези на BHP Group и Rio Tinto поевтиняха съответно с 2.6% и 3.1%, след като изпълнителният директор на Rio Якоб Стаусхолм предупреди, че краткосрочните перспективи на медта са под натиск от растящата инфлация.

Пет трудни урока, които инвеститорите научиха тази година Тази година инвеститорите научиха някои трудни уроци, след като продължилият 13 години бичи пазар се срина в объркване и нестабилност

На валутните пазари китайският юан потъна до над двегодишно дъно от 7.0458 спрямо долара в сряда. Щатският долар пък се доближи до 20-годишните си върхове. Доходността на държавните облигации на САЩ също скочи в очакване на повишението на лихвите.

На стоковите пазари петролът поскъпна в сутрешната търговия. Фючърсите на американския лек суров петрол бележат ръст от 0.6% до 84.50 долара за барел, а тези на сорта брент отчитат повишение от 0.7 на сто до 91.26 долара за барел.

Златото добави 0.3% до 1676 долара за тройунция.

Биткойнът се търгува на 18 939 долара за брой, като поевтинява с 2.2% за последните 24 часа.