Днес азиатските акции последваха загубите на Уолстрийт от вчера, след като последната размяна на реплики между Пекин и Вашингтон даде индикации за засилване на риска от продължителна търговска война. Това породи опасения у инвеститорите за ефекта върху растежа на световната икономика.

“Този вид провокиране на търговски спорове е икономически тероризъм, икономическо убийство, икономически тормоз,” заяви заместник-министъра на външните работи на Китай Жанг Ханхуъ.

Неговите коментари идват, след като китайски вестници писаха, че Пекин ще използва редките изкопаеми минерали, за да отвърне на Вашингтон, след изказването на президента на САЩ Доналд Тръмп, че “все още не е готов” да сключи търговска сделка с Китай.

След като инвеститорите започнаха да продават акции, активите убежища, като държавните облигации, получиха подкрепа, а лихвите по германските държавни книжа наближават рекордно ниски нива.

Индексът Shanghai Composite падна с 0.8%, докато хонконгският Hang Seng се понижи с 0.35%. Японският отчита спад от 0.85%, а австралийският основен индекс изгуби 0.7%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита понижение от 0.1%, след като преди това падна за кратко до четиримесечно дъно.

“Пазарите на акции в момента са в процес на отчитане на дългосрочна търговска война, като участниците оформят портфейлите си в очакване на продължителен конфликт,” казва пред Ройтерс Соичиро Монджи, старши анализатор в Sumitomo Mitsui DS Asset Management.

“Предстоящата среща на страните от Г-20 може да осигури глътка въздух на пазарите, тъй като САЩ и Китай имат възможността да използват събитието, за да преговарят отново”, смята той.

Срещата на Г-20 ще се проведе на 28-29 юни в Япония.

Вследствие на търсенето на активи убежища, лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации падна до триседмично дъно от минус 0.179%. Понижение под нивото от минус 0.200%, достигнато през 2016 г., би означавало ново рекорден минимум.

Лихвите по испански и португалските 10-годишни книжа паднаха до рекордно ниски нива, тъй като отрицателните лихви по германските облигации принудиха инвеститорите да търсят доходност на други пазари.

Лихвата по 10-годишните щатски облигации бе на ниво от 2.262% след като падна до 20-месечно дъно от 2.210% вчера.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, остана без промяна на ниво от 98.085 и е близо до двегодишния си връх от 98.371, достигнат миналата седмица.

Еврото отчита лек ръст до 1.1139 спрямо долара, след като преди това записа понижения в три поредни дни.

Доларът остана почти без промяна и се разменя срещу 109.530 йени, след като се отдалечи от двуседмичното дъно от 109.150, достигнато в сряда.

Цените на петрола записаха леко повишение, след като изнесените данни показаха, че петролните запаси на САЩ намаляват с повече от очакванията на анализаторите.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпват с 0.46% до 59.08 долара за барел, след като цената падна до 56.88 в предходния ден, което бе най-ниското й ниво от 12 март.

Петролът от сорта брент се оскъпи с 0.2% до 69.59 долара за барел.