Щатските индексни фючърси се понижават, а азиатските акции се колебаят днес, след като рядкото предупреждение вчера по отношение на приходите от страна Apple Inc засили опасенията около забавящия се ръст на световната икономика и по-слабите корпоративни печалби.

Базираният в Калифорния технологичен гигант посочи като причина по-малкото преминавания към по-нови модели iPhone и забавящите се продажби в Китай в предупреждение за приходите си за последното тримесечие, което бе първото подобно от 2007 г. Акциите на компанията поевтиняха с 8% в следборсовата търговия.

При ниските обеми на търговията след празниците новината предизвика така наречения flash crash на валутните пазари, тъй като инвеститорите се насочиха към по-малко рисковите активи, а японската йена скочи за секунди спрямо повечето основни валути.

Щатските индексни фючърси предвещават ново тежко начало за сесията на Уолстрийт, като фючърсите на Nasdaq губят 2.2%, а тези на S&P 500 1.3%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита понижение от 0.4%, след като преди това се опита да тръгне нагоре. Японските пазари днес бяха затворени заради празник, но фючърсите на индекса Nikkei паднаха с 1.9%.

Индексите в Китай и Хонконг се колебаеха между положителна и отрицателна територия, докато инвеститорите изчакват Пекин да представи нови мерки за подкрепа на охлаждащата се китайска икономика.

Централната банка на Китай обяви вчера, че ще коригира политиката, си за да помогне на повече малки компании, които имат затруднения с получаването на финансиране.

Изненадващото изявление на Apple натежа над технологичния сектор в Азия, най-вече над Тайван и Южна Корея. Корейският индекс KOSPI губи 1.3%, докато тайванският се понижава с 1.4%.

Австралия избегна спада, като индексът ASX 200 скочи с 1.6% след понижението си от предходния ден. Внезапното поевтиняване на австралийския долар, който падна до близо 10-годишно дъно, подкрепи акциите на миннодобивните компании и другите износители на природни ресурси, въпреки влошаващите се перспективи по отношение на търсенето от страна на Китай.

Волатилният ден на азиатските пазари последва колебанията на Уолстрийт вчера, където акциите поевтиняха в ранната търговия, преди да изтрият загубите си.

Apple конкретно посочи забавящия се растеж в Китай и напрежението между САЩ и Китай, което засили опасенията на инвеститорите по отношение на състоянието на световната икономика.

Негативните нагласи бяха подсилени и от срещата между президента на САЩ Доналд Тръмп и лидери на Конгреса, на която не се стигна до споразумение за прекратяването на частичната блокада на работата на администрацията.

Настояването на Тръмп за 5 млрд. долара за построяване на стена по границата с Мексико предизвика блокадата, която засегна около една четвърт от администрацията и 800 000 федерални служители.

Валутните пазари отчетоха сериозен скок на волатилността в ранната азиатска сесия, като избягването на риска оскъпи рязко японската йена спрямо щатския долар, което предизвика пробив на ключови технически нива и обиране на стопове спрямо щатския и австралийския долар.

Доларът за последно губеше с 1.6% спрямо йената при нивото от 107.15, докато австралийският долар падна до най-ниското си ниво от 2011 г.

Еврото поскъпва с 0.2%, като се разменяше срещу 1.1365 долара, а доларовият индекс губи 0.3%, до 96.503.

Лихвата по щатските 10-годишни държавни облигации падна до 2.6328%, в сравнение с нивото си на затваряне в САЩ от 2.661% вчера.

Лихвата по двегодишните книжа бе 2.4777%, в сравнение с 2.504%. Цената на щатския лек суров петрол се понижи с 1.8%, до 45.71 долара за барел, след рязкото поскъпване от вчера. Петролът от сорта брент губи 1%, до 54.38 долара за барел.

С поевтиняването на долара цената на златото се повиши, нараствайки с 0.3%, до 1 288.11 долара за тройунция.