Президентът на САЩ Доналд Тръмп смени позицията си на 180 градуса най-малко по шест основни въпроса през тази седмица, давайки заден ход по отдавнашни обещания, подкрепяни от поддръжниците му.

По четири от тези въпроси той смени позицията си в едно-едиинствено интервю за Wall Street Journal.

Тръмп заяви, че Китай “не е валутен манипулатор.” Миналата седмица той каза, че китайците са “световни шампиони” във валутните манипулации, а през цялата си кандидат-президентска кампания обещаваше, че още в първия си ден като президент ще обяви Китай за валутен манипулатор, пропимня Huffington Post.

Той написа в Twitter през 2012 г., че това, че президентът Барак Обама не е нарекъл Китай валутен манипулатор, е“помогнало на Китай да открадне още повече работни места и пари от американците.”

В интервюто Тръмп също така заяви “наистина харесвам политиката на ниски лихви.” По време на кампанията си той критикуваше безпощадно Федералния резерв за това, че държи лихвите ниски, а през 2011 г. заяви, че тази политика ще доведе до хиперинфлация.

Тръмп също така обяви, че е отворен към идеята да назначи Джанет Йелън отново за председател на Федералния резерв. По време на кампанията си той казваше, че “най-вероятно” ще я замени.

Тръмп също така каза, че подкрепя Export-Import Bank, отбелязвайки, че малките компании “наистина биват” подпомагани от тази институция. По време на кандидат-президентската си кампания той твърдеше, че банката е ненужна.

Обратният завой на Тръмп по тези въпроси го вкарва в унисон с консенсусното мнение по отношение на икономическата политика на Вашингтон. Извършането му по тези въпроси идва, след като през миналата седмица той обърна позицията си и спрямо Сирия и бомбардира въздушна база в страната. По време на кампанията си той нееднократно заявяваше, че е против намесването на САЩ в гражданската война в страната.

Също вчера Тръмп обърна позицията си и спрямо НАТО, заявявайки пред журналисти: “Те направиха промяна и сега наистина се борят с тероризма. Бях казал, че НАТО е остаряла организация. Вече не е.”

Тръмп рядко си признава, че сменя позициите си. По време на кампанията, например, той твърдеше, че е бил против войната в Ирак преди инвазията на САЩ в страната през 2003 г., макар че по онова време той заяви в радио интервю, че я подкрепя.

В интервю за Fox Business Network, което бе заснето във вторник, Тръмп разкритикува Обама, че не е ударил Сирия през 2013 г., макар че по онова време нееднократно писа в Twitter, че Обама не трябва да го прави.

В интервюто си за Wall Street Тръмп даде заден ход и по отношение на дебата за относителната стойност на щатския долар, заявявайки: “Смятам, че доларът става прекалено скъп и това отчасти е моя вина, защото хората ми имат доверие. Но това носи проблеми — това ще донесе проблеми в крайна сметка.”

Тръмп заяви, че доларът е прекалено скъп и през януари, с което предизвика разпродажби и спад в стойността на щатската валута.

Преди време се появи информация, че Тръмп е звънял в 3 часа през нощта на бившия си съветник по националната сигурност Майкъл Флин, за да го пита дали скъпият или евтиният долар е по-добър за щатската икономика. Впоследствие Флин напусна поста си заради връзките си с руския посланик в САЩ.