Съединените американски щати вече са най-големият износител на втечнен природен газ.

Енергийната криза в Европа и дефицитът в Китай са основните двигатели на търсенето, а оттам - и на ръста на американските доставки, предава CNN.

Износът на втечнен природен газ от Съединените щати достигна 7.7 милиона тона през декември, според данните на платформата ICIS LNG Edge. Така страната за първи път изпреварва конкурентните производители Катар и Австралия.

Съединените щати изпратиха първия си експортен товар от втечнен природен газ през 2016 г. и само за шест години се издигнаха до най-големия износител в света, тъй като т. нар. "шистова революция" увеличи вътрешното производство и превърна страната в мощна сила на глобалните енергийни пазари.

Съединените щати ще бъдат най-големият износител в света до 2022 г., като цяло, според прогнозите на ICIS и Агенцията за енергийна информация на САЩ. Очаква се търсенето да остане високо в Европа, където има опасения за доставките на природен газ от Русия заради нарастващото напрежение и натрупването на военни сили на границата с Украйна, както и заради противоречията около газопровода Северен поток 2.

Междувременно, цените на синьото гориво в Европа достигнаха нови рекордни стойности в края на декември.

Европейският съюз получава около 40% от вносния си природен газ от Русия, като голяма част от него се доставя през Украйна.

Цените на едро се повишиха отново в сряда, тъй като потокът по газопровода от Русия към Европа беше обърнат за 16-и пореден ден, предаде Ройтерс.

ТЕЦ Бобов дол планира да премине от въглища на природен газДосега централата използва въглища за гориво, а в последните няколко години и биомаса

Американските производители отговориха, като увеличиха доставките на втечнен природен газ за Европа, където цените сега са по-високи, отколкото в Източна Азия. И в двата региона цените далеч надхвърлят тези в Съединените щати, което предполага, че износът от САЩ ще продължи да нараства през 2022 г.

Европейският съюз от години се опитва да намали зависимостта си от руския природен газ. Но редица страни от ЕС, особено тези, които са най-близо до Русия, все още са почти напълно енергийно зависими от Москва.

Китай се бори от месеци с недостиг на енергия, отчасти причинен от опитите през 2021 година да се намали делът на електроенергията, произведена от въглищни електроцентрали.

Износният капацитет на САЩ трябва да продължи да расте през следващите години, според EIA, която изчислява, че пиковият капацитет е бил 328 милиона кубични метра на ден през ноември 2021 г. Той трябва да се увеличи до 393 милиона кубични метра на ден до края на 2022 г., благодарение на пускането в експлоатация на нови експортни съоръжения.

Но конкурентните производители също изграждат нова инфраструктура, като Катар планира да увеличи капацитета си за втечнен природен газ до 126 милиона тона (139 милиона тона) годишно, според ICIS. Това ще позволи на страната да си върне титлата на най-големия износител от Съединените щати по-късно през това десетилетие.