Саудитска Арабия има намерение да запази ограниченията върху добива на петрол и да се опита да задържи цените на "черното злато" възможно най-високи.

Според саудитския енергиен министър принц Абдулазис бин Салман "златната ера" за американските шистови компании, която трансформира глобалния петролен пазар, е приключила.

По думите му те няма да могат да се възползват от настоящите високи цени и да "откраднат" пазарния дял на близкоизточните държави, пише Bloomberg.

През 2014 и 2015 г., когато т. нар. "шистова революция" беше в разгара си, Саудитска Арабия се опита да "наводни" пазарите с евтин петрол, за да изтласка американските производители.

Целта беше да ги принуди да работят на загуба, тъй като себестойността на шистовите добиви е по-висока от тази на конвенционалните петролни кладенци, с които разполагат страните от Персийския залив.

Тази страгетия обаче претърпя провал и сега принц Абдулазис бин Салман залага на съвсем различен план. Той е убеден, че времето на неограничените добиви е приключило. Идеите му обаче не съвпадат с тези на някои от останалите водещи петролни производители.

Русия, например, която е партньор на Саудитска Арабия във формата ОПЕК+, от месеци се опитва да убеди Рияд да увеличи добивите. Опасенията на руската страна са свързани именно с възможността от "събуждане" на шистовите производители. Но саудитските ръководители смятат, че петролната индустрия в САЩ е претърпяла сериозна реформа.

Бин Салман се надява, че ще може да задържи цените на петрола високи и да възстанови пазарния си дял по-късно, без да се притеснява от това, че конкурентните компании от Тексас, Оклахома и Северна Дакота ще наводнят пазара. Ако неговата теория обаче се окаже грешна, възраждането на шистовите добиви ще доведе до нова вълна на свръхпледлагане и до срив в цените.

Засега саудитците успяват да убедят своите партньори, че стратегията е правилна. След кратко виртуално заседание, проведено по-рано тази седмица, държавите от групата ОПЕК+ взеха решение за запазване на настоящите ограничения върху квотите за добив. Единствените изключения са Русия и Казахстан, които планират лек ръст в производството през април.

След обявяването на решението на ОПЕК+ петролните фючърси поскъпнаха с над 5%, а сортът брент достигна едногодишен връх от 68 долара за барел. Анализаторите на Goldman Sachs прогнозират, че цената на "черното злато" ще достигне 75 долара през второто и 80 долара през третото тримесечие на тази година.

Историята обаче показва, че в близкото минало Саудитска Арабия и нейните съюзници често са подценявали потенциала на американската петролна индустрия. През 2007 г. в САЩ се добиваха около 7 милиона барела дневно, докато в началото на 2020 г. добивът достигна рекордните близо 18 милиона барела дневно.

Големият въпрос е дали и този път шистовите производители ще могат да реагират достатъчно бързо, за да се възползват от поскъпването на петрола и да "завземат" пазарен дял.

Идва ли залезът на големите петролни компании? Идва ли краят на доминацията на компаниите от групата на Big Oil?

Засега добивите в САЩ остават ограничени на ниво около 16 милиона барела дневно и все още не са се възстановили от миналогодишния срив. В същото време шистовите производители, под натиска на своите акционери, се фокусират все повече върху рентабилността за сметка на неограничения растеж.

Това дава надежди на принц Абдулазис бин Салман, че натрупването на излишни резерви и свръхпредлагането на пазара от предходните няколко години няма да се повторят. Според него американските производители в момента са по-загрижени за своите дивиденти, отколкото за завземането на пазарен дял.

"Ние никога не сме имали проблеми с шистовия петрол. Самите шистови производители започват да се променят. Те вече изживяха своята епоха на "романтични приключения" и започват да се вслушват в акционерите си", коментира той пред Bloomberg.

Тезата му се потвръждава и от самите американски производители. Много от тях намалиха разходите и инвестициите си, за да изплатят по-атрактивни дивиденти на акционерите си. Дори и петролните гиганти в момента не са склонни да харчат мащабни средства за разширяване на своите шистови добиви.

Exxon Mobil, например, която до началото на 2020 г. поддържаше 55 сонди в Пермския басейн, в момента оперира с едва 10 сонди и сви дневните си добиви с близо една трета - до 700 000 барела дневно.

Освен това администрацията на новия американски президент Джо Байдън също е критично настроена към евентуална нова експанзия на петролната индустрия, с оглед на приоритетите, поставени върху борбата с климатичните промени.

Има обаче и сигнали, че повишението на цените може отново да активира част от шистовите производители. Някои от тях биха могли да ускорят растежа си и в същото време да удовлетворят желанията на акционерите си, пише още Bloomberg.

EOG Resources, която е сред водещите шистови производители в САЩ, вече обяви намеренията си да инвестира в нови мощности през следващата година. Вероятно тази стъпка ще бъде последвана и от други компании.