Първата борсова сесия за седмицата стартира разнопосочно за индексите в азиатско-тихоокеанския регион.

С изключение на континентален Китай, на повечето места преобладават оптимистичните настроения, подкрепени от очакванията за отпускането на нови икономически стимули в САЩ и от надеждите за разработването на ваксина против COVID-19 до края на годината.

Широкият регионален бенчмарк MSCI Asia Pacific, който следи движението на акциите на водещите азиатски компании (с изключение на Япония), добави 0.6% към стойността си в сутрешната търговия.

Индикаторът бележи повишение в 8 от последните 10 търговски сесии на фона на възстановяването на инвеститорския "апетит" към рисковите активи.

Изключение от общия позитивен тренд днес бяха китайските акции, повечето от които регистрират понижения към момента. Основната причина за това бяха по-слабите от от очакваното данни за брутния вътрешен продукт на втората по големина световна икономика.

Китайският БВП се повишава с 4.9% на годишна база през третото тримесечие на 2020 г. при предварителни прогнози за ръст от 5.2 на сто.

Месечните данни обаче бяха по-добри от очакваното и показаха, че индустриалното производство в Поднебесната империя се повишава с 6.9% през септември, а продажбите на дребно бележат ръст от 3.3 на сто.

В Япония Nikkei 225 регистрира повишение от над 1%, въпреки данните за износа, който падна до седеммесемно дъно през септември. Спадът в японския експорт на годишна база достига близо 5%, но все пак темповете на спад намаляват спрямо двуцифрените стойности, отчетени през последните шест месеца.

На стоковите пазари тази сутрин петролът отчита леко понижение. Фючърсите на американския лек суров петрол поевтиняват с 0.3%, до малко под 41 долара за барел, докато тези на сорта брент се търгуват на ниво от 42.80 долара за барел.

Китай печели световното икономическо възстановяванеДокато по-голяма част от света се опитва да попречи на новите случаи на коронавирус да блокират крехкото възстановяване от рецесията, китайската икономика влиза в крак отново и ще завърши годината по-влиятелна от когато и да било

Златото остана без промяна спрямо петъчните си нива, като цената му към момента се движи около 1 906 долара за тройунция.

Основният рисков фактор за пазарите, според повечето анализатори, остава нарастващия брой на новозаразените с COVID-19 в много държави по света. Някои правителства вече прибегнаха до връщане на част от противоепидемичните мерки в опит да овладеят разпространението на заразата.

По-късно тази седмица във фокуса на вниманието ще бъде и последният кандидатпрезидентски дебат в Съединените щати преди изборите, насрочени за 3 ноември.