Азиатските акции поскъпват предпазливо днес, а фючърсите на щатските индекси бележат ръст, въпреки че инвеститорите внимават за „мечи“ изненади от очакваните днес данни за китайската икономика.

Годишният ръст в продажбите на дребно, промишленото производство и градските инвестиции се очаква да се забави още повече през октомври, отчасти заради ограниченията около пандемията и напрежението на имотния пазар в страната.

Икономисти от CBA твърдят, че има вероятност Централната банка на Китай да занижи изискванията за резервите на банките, за да подкрепи икономическата активност.

През уикенда на климатичната среща на ООН в Шотландия, в крайна сметка, се стигна до споразумение за емисиите, но това стана чрез размиването на ангажимента за постепенното спиране на употребата на въглища.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.1%, след като записа повишение за миналата седмица.

Японският индекс Nikkei бележи ръст от 0.7%, след като изнесените данни, които показаха, че икономическата активност в страната се е свила с повече от очакваното през третото тримесечие, единствено затвърдиха нагласите за по-агресивни фискални стимули.

Легендарен инвеститор: Пазарните спекулации са най-големи от век насамПазарните спекулации са достигнали най-високото си ниво от век, а оценките на активите са по-раздути и от времето на дотком балона, предупреди инвеститорът Майкъл Бъри в Twitter


Индексите на Уолстрийт миналата седмица прекъснаха печелившата си серия, но бяха на нива малко под рекордните. Фючърсите на S&P 500 днес нарастват с 0.2%, докато тези на Nasdaq бележат повишение от 0.3%.

Тази седмица във вторник се очакват данните за продажбите на дребно в САЩ, като инвеститорите ще следят за евентуален ефект от спада в потребителските нагласи до 10-годишно дъно през ноември.

Има също така съмнение дали компаниите могат да поддържат маржовете на печалба в условията на нарастващи разходи.

Анализатори от BofA отбелязаха, че 75% от компаниите в САЩ обявиха по-добри от очакваните печалби за последното тримесечие, но прогнозите за четвъртото тримесечие са те да останат на същите нива, прекъсвайки период от повече от година, в който очакванията бяха за ръст.

Щатските държавни ценни книжа се стабилизираха леко, но доходността все още бележи ръст на седмична база, тъй като пазарът отчете по-големия риск от ранно затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв.

По-високата доходност по щатските държавни облигации, в комбинация с избягването на риска, като цяло облагодетелстват долара, който записа най-добрата си седмица от близо три месеца. Доларовият индекс е на ниво от 95.120, малко под най-високите си стойности от юли 2020 г.

Днес доларът се задържа на ниво от 113.99 спрямо йената, подготвяйки се за нова атака на върха от октомври при 114.69.

Еврото изглежда уязвимо и се разменя срещу 1.1442 долара, след като миналата седмица поевтиня.

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард ще говори пред Европейския парламент по-късно днес.

Опасенията относно инфлацията запазиха търсенето на златото при цена от 1 865 долара за тройунция, след като металът записа най-голямото си седмично поскъпване от май, информира Ройтерс.

Цените на петрола записаха тежка седмица, като бяха засегнати от поскъпващия долар и от спекулациите, че президентът Джо Байдън може да освободи петрол от стратегическите запаси на САЩ.

По-рано днес брентът поскъпваше с 21 цента до 82.38 долара за барел, докато щатският лек суров петрол (WTI) отчита повишение в цената от 28 цента до 81.07 долара за барел.