Растящата сондажна активност на петролните компании в Северна Америка тревожи инвеститорите и заплашва да подкопае усилията на ОПЕК да стабилизира пазара на горивото чрез съкращения на добива.

Основната причина за това е бумът в добива на шистов газ и нефт в САЩ и други части на Северна Америка, който е много по-икономически изгоден от традиционните методи за извличане на горивата от земните недра.

Нови прогнози на компанията за проучвания Wood Mackenzie показват, че разходите за добив на нефт от шистовите басейни в Северна Америка и Мексиканския залив могат да позволят на щатските производители да останат конкурентноспособни, дори и при цени от под 60 долара на барел, се казва в материал по темата на Bloomberg.

Макар и данните да варират за различните райони, средната цена, на която сондирането и разкриването на нови кладенци в региона става икономически изгодно, е около 55 долара за барел. Тази цена се повишава, когато се вземат предвид фактори, като оперативни и транспортни разходи, и тук могат да се получат големи разлики при различните райони.

Така например, според Wood Mackenzie, компания, добиваща нефт в Северна Дакота, би имала базова цена за излизане на нулата от 52 долара за барел. При прибавяне на останалите разходи, тази цена може да нарасне до 68 долара.

В някои части на Тексас обаче, компаниите имат далеч по-ниска база от 42 долара, според прогнозите на Wood Mackenzie, а освен това се облагодетелстват и от много по-малки разходи за трансторт на извлеченото гориво. Така цената за излизане на нулата в тези райони е около 50 долара.

Въпреки сериозните вариации, тези новини едва ли се приемат добре от ОПЕК. Преди години се смяташе, че добивът на петрол от шистовите басейни е икономически изгоден на цени от над 80 долара, а в някои райони дори и 100 долара за барел, отбелязва Bloomberg.

Но прогнозите на Wood Mackenzie сочат, че днес дори и горният край на диапазона е в рамките на 70-75 долара. Това оставя много по-малко поле за маневриране на ОПЕК.

Относително краткото време, необходимо за разработването на шистови ресурси и способностите на индустрията да привлича капитал с обещания за растеж, означава, че прекалено повишение на цената на петрола може да предизвика нова война за пазарен дял, на каквато станахме свидетели през последните две години. И този път тази прекалено висока цена няма да е от порядъка на 100 долара за барел и нагоре, а около 60 или 70 долара.

Към момента (15.28 ч.) щатският лек суров петрол се търгува на 5372 долара за барел, докато Брентът е на 56.74 долара