Щатските индекси записаха понижения вчера, след като неочакваният спад в износа на Китай възобнови опасенията относно забавяне на ръста на световната икономика и предизвика предпазливост сред инвеститорите в началото на отчетния сезон.

Изнесените данни показаха, че износът на Китай неочаквано пада с най-много от две години през декември, а вносът също се свива.

Производителите на чипове, които генерират значителен дял от приходите си от Китай, понесоха удар, като индексът Philadelphia SE Semiconductor Index се понижи с 1.6%. Спадът на технологичния сектор с 0.9% бе най-голямото понижение в S&P 500.

Индексът Dow Jones Industrial Average записа понижение от 86.11 пункта, или 0.36%, до 23 909.84 пункта. S&P 500 изгуби 13.65%, или 0.53%, до 2 582.61 пункта, докато тенологичният Nasdaq Composite затвори с 65.56 пункта, или 0.94% надолу, на 6 905.92 пункта.

Със засилването на опасенията относно световния икономически растеж, големите очаквания за ръста на корпоративните печалби в САЩ намаляха. Анализатори очакват печалбите на компаниите от S&P 500 да нараснат с 14.3% на годишна база през четвъртото тримесечие, докато през октомври пргнозата им бе за 20.1-процентен скок.

Отчетният сезон обаче започна положително, след като Citigroup Inc обяви по-голяма от очакваната печалба. Акциите на банката поскъпнаха с 4.0% и подкрепиха финансовия сектор в S&P, който записа повишение от 0.7%.

Днес се очаква своите тримесечни резултати да обявят JPMorgan Chase & Co и Wells Fargo & Co.

Песимистичните нагласи вчера бяха подсилени и от частичното спиране на работата на държавната администрация, което влезе в 24-ия си ден, като това е най-дългият подобен период в историята на САЩ.

Акциите на PG&E Corp се обезцениха с 52.4%, след като електроразпределителното дружество обяви, че се подготвя да подаде заявление за съдебна защита от кредитори.

Въпреки вчерашния спад, S&P 500 нараства с близо 10% от дъното, достигнато около Коледа, след като оптимизмът около преговорите между САЩ и Китай и очакванията, че Федералният резерв ще забави темповете, с които вдига лихвите, предизвикаха поскъпване на акциите.