Щатските индекси скочиха вчера, водени от ръста в цените на акциите в технологичния сектор и сектора на енергетиката, след като Уолстрийт приветства възможността за понижение на лихвите през следващия месец от страна на Федералния резерв.

Индексът S&P 500 скочи с 1% и затвори на рекордно високото ниво от 2 954.18 пункта, като преди това достигна интрадей връх от 2 958.06 пункта.

Индексът Dow Jones Industrial Average затвори с ръст от 249.17 пункта на 26 753.17, докато технологичният Nasdaq Composite добави 0.8%, приключвайки деня на 8 051.34 пункта.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации падна под 2% за първи път от ноември 2016 г. Инвеститорите приветстваха спада на бенчмарка за лихвените нива при ипотеките и корпоративните облигации.

Енергийният сектор нарасна с над 2% и изведе всичките 11 сектора в S&P 500 нагоре, след като цените на петрола скочиха. Технологичният сектор добави 1.4%, след като акциите на Oracle поскъпнаха с над 8% след излизането на резултатите на компанията. Ръстът в цената на акциите на General Electric от 2.8% изведе индустриалния сектор в индекса с 1.6% нагоре.

Азиатските акции днес не успяха да последват еуфорията на Уолстрийт относно евентуалното понижение на лихвите, след като притесненията около преговорите между САЩ и Китай се отразиха на нагласите на инвеститорите в региона.

Другото притеснително нещо беше напрежението в Близкия изток, след като Иран свали щатски военен дрон, което породи опасения от военен конфликт между Техеран и Вашингтон и оскъпи петрола.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.1%. Индексът отчита повишение от около 4% за седмицата, като достигна най-високото си ниво от 8 май.

Индексът Shanghai Composite бележи ръст от 0.4%, докато австралийският основен индекс губи 0.3%, а японският Nikkei пада с 0.2% вследствие на поскъпването на йената.

На валутните пазари вероятността от повишение на лихвите в САЩ постави долара в отбранителна позиция.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, падна до двуседмично дъно от 96.495. Индексът губи близо 1% за седмицата.

Доларът поевтинява с 1.3% спрямо йената тази седмица и отстъпи до шестмесечно дъно от 107.12 йени днес.

Еврото бележи леко повишение до 1.1302 долара, след като поскъпна до осемдневен максимум от 1.1317 в предходната сесия. Еврото е на път да запише седмичен ръст от 0.8%.

На петролните пазари суровината поскъпна до триседмични върхове, след като Иран свали щатски военен дрон, което породи опасения за нов конфликт в Близкия изток и за проблеми с предлагането.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпват с 0.68%, до 57.46 долара за барел, след като в предходния ден цената скочи с над 5%.

Спот цената на златото се повиши до шестгодишен връх от 1 410.78 долара за тройунция. Скъпоценният метал поскъпва с близо 5% тази седмица.