Днес азиатските пазари прекъснаха най-дългата си губеща серия от февруари и записаха повишения след скока на Уолстрийт вчера, въпреки че ограничената търговия на валутните, суровинните и облигационните пазари предполага, че инвеститорите остават предпазливи.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с половин процент, отдалечавайки се от едномесечното дъно, достигнато в сряда.

Японският Nikkei добави 0.5%, а пазарите в Шанхай и Хонконг отвориха с повишения. Натискът обаче се завърна върху цените на петрола вследствие на опасенията от слабото търсене, което е предвестник на по-слаб световен икономически растеж.

Вчерашното поскъпване на по-рисковите валути също спря, тъй като трейдърите очакват срещата на Европейската централна банка (ЕЦБ) по-късно днес.

Фючърсите на S&P 500 и Nasdaq 100 губят по 0.4% в азиатската сесия.

Основният индонезийски индекс падна с 4% - до най-ниското си ниво от повече от месец, вследствие на новината, че столицата Джакарта възстановява ограниченията, свързани със социалното дистанциране, заради увеличение в броя на случаите на коронавирус.

Вчера щатският технологичен индекс Nasdaq записа най-голямото си еднодневно повишение от четири месеца, нараствайки с 2.7%, с което прекъсна разпродажбите в предходните три сесии.

Акциите на компании, като Facebook Inc и компанията майка на Google - Alphabet Inc, поскъпнаха, а цената на книжата на Tesla Inc скочи с близо 11% - ден, след като записаха най-големия спад в процентно изражение в историята си.

Индексът Dow Jones нарасна с 1.6%, S&P 500 добави 2%, а при държавните облигациите имаше разпродажби. Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна с около 2 базисни пункта до 0.71%.

В азиатската сесия тя се понижи до 0.6951%.

Поскъпването на акциите стабилизира резките разпродажби, които очертаха крехкостта на ръста на пазара, което изведе Nasdaq до 70% над дъната му от март.

Трейдър спечели 1 млн. долара, след това загуби почти всичкоИсторията напомня много за трагичната смърт на 20-годишен трейдър преди месец

“Това е нож с две остриета,” казва пред Ройтерс Ориано Лиза, трейдър в CMC Markets в Сингапур, „тъй като трейдърите на дребно, които записаха сериозни успехи по пътя на пазара нагоре, сега се сблъскват с по-трудна пазарна среда.”

“Пазарната структура е разбита в момента на фона на стимулите и пазарите на рекордни нива и по тази причина няма отправна точна.”

Решението относно паричната политика на ЕЦБ по-късно днес ще бъде последвано от пресконференция на президента на банката Кристин Лагард.

По-рано през седмицата опасенията, че банката се притеснява от поскъпването на еврото, поставиха валутата под натиск.

Вследствие на надеждите за подобряващите се икономически перспективи обаче днес еврото се възстановява до 1.1817 спрямо долара.

Цените на петрола ограничават ръста си от вчера заради опасения относно търсенето, след като изнесените данни показаха ръст в запасите на САЩ за миналата седмица вместо понижение, както се очакваше.

Фючърсите на петрола от сорта брент падат с 0.4%, до 40.63 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол губят 0.6%, до 37.82 долара за барел.

Цената на златото остава без промяна на ниво от 1 943 долара за тройунция.