Големите хеджфондове са заели къси позиции спрямо щатския долар и това е една от причините за поевтиняването му от началото на 2020 г.

Това означава, че те залагат срещу долара и подкрепят други валути.

Поевтиняването на щатския долар идва и на фона на очаквания втори пакет стимули от Федералния резерв. Именно печатането на пари е в основата на разпродажбите при долара, както и намаляването на лихвите по кредитите, видимо основно в САЩ за момента.

Преди месец еврото се разменяше за около 1.1427 срещу един долар, а преди три месеца съотношението беше 1.0915. Точно преди година единната европейска валута се котираше срещу 1.1078 долара, докато днес тя вече е на ниво от 1.194.

До този момент на годината щатската валута е загубила 6% от стойността си спрямо еврото, а нива от 1.20 за евро-долар за последно бяха наблюдавани през май 2018 г.

Основните кандидати за мястото на долара също имат своите недостатъциДоларът все още доминира при валутни резерви и трансакции, но мощта му отслабва. В световната търговия САЩ изостава зад еврозоната и Китай по общ обем на износа и вноса, сочат данни на МВФ. Така че изглежда се добър момент да разгледаме алтернативите на долара, макар, че никоя от тях все още не изглежда готова да го измести

Доларовият индекс, който следи представянето на "зелените пари" спрямо кошница от водещи световни валути (евро, японска йена, британски паунд, канадски долар, шведска крона и швейцарски франк), падна под психологическото ниво от 92.50.

Според трейдъри днешно ниво на затваряне под тази граница ще означава, че щатският долар навлиза в следващата си фаза на своето поевтиняване.

Днес зелените пари отстъпват спрямо всички основни валути, но без новозеландския долар, на фона на силното повишаване на новите случаи от COVID-19 в страната.