Поредица от икономически данни за Китай и САЩ подкрепиха акциите в световен мащаб, доближавайки ги до рекордни нива днес, след като инвеститорите отчетоха солидното възстановяване на световната икономика от срива, причинен от коронавируса.

В Азия пазарите до голяма степен запазват позиции, след като Китай обяви рязко ускорение на икономическия растеж през първото тримесечие, въпреки че данните бяха малко по-слаби от очакваните.

В същото време, продажбите на дребно в САЩ отчитат сериозен ръст през миналия месец.

Основният индекс на борсата в Шанхай се понижи с 0.2%, а китайският юан поевтинява.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.2% днес, докато японският Nikkei се търгува почти без промяна.

Глобалният индекс на MSCI отстъпва с 0.05%, след като в предходния ден нарасна с 0.89% - до ново рекордно ниво.

“Всичките данни за щатската икономика, които бяха изнесени вчера, бяха добри и потвърждават, че тя върви твърдо по пътя на възстановяването,” заяви пред Ройтерс Норихиро Фуджито, старши инвестиционен анализатор в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

Продажбите на дребно в САЩ скачат с 9.8% през март, което беше най-голямото увеличение от май 2020 г.

Подобряващите се икономически перспективи бяха очертани и от други данни, сред които първоначалните молби за помощи при безработица, които миналата седмица падат до най-ниското си ниво от март 2020 г.

Въпреки силните данни, доходността по щатските държавни облигации се понижи, което се дължи отчасти на много японци, които купуват ценните книжа, тъй като този месец в страната започна новата финансова година.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи до петседмично дъно от 1.529% и за последно беше на ниво от 1.578%, отстъпвайки от 14-месечния си връх от 1.776%, достигнат в края на март.

Софтуерна компания, основана в Румъния, планира IPO за 1 млрд. долара в САЩСофтуерната компания UiPath планира IPO на борсата в Ню Йорк, с което да постигне пазарна капитализация от 26 млрд. долара

Понижението на доходността по щатските държавни облигации облагодетелства акциите и по-конкретно тези на технологичните компании. Логиката е, че техните високи цени могат да бъдат оправдани, защото инвеститорите няма да имат друг избор, освен да купуват акции, за да компенсират ниската доходност от облигациите.

На Уолстрийт вчера индексът S&P 500 нарасна с 1.11% докато технологичният Nasdaq Composite добави 1.31%, доближавайки се до рекордното си ниво, достигнато през февруари.

На валутните пазари по-ниската доходност по щатския дълг се отрази негативно на долара.

Еврото се търгуваше срещу 1.1951 долара, след като поскъпна до шестседмичен връх от 1.19935 долара вчера. Щатската валута поевтиня до триседмично дъно от 108.61 йени и за последно се търгуваше на ниво от 108.89.

Цените на петрола запазват позиции, след като вчера се повишиха до четириседмични върхове вследствие на изнесените положителни данни за щатската икономика и прогнозите за по-голямо търсене на суровината от страна на Международната агенция по енергетика (МАЕ) и ОПЕК.

Фючърсите на петрола от сорта брент се търгуват без изменение в цената на ниво от 66.89 долара за барел. Цената на щатския лек суров петрол се движи около 63.36 долара за барел, като и двете са на път да запишат първи значителен седмичен ръст от шест седмици насам.