Азиатските акции поскъпват днес, след като индексите на Уолстрийт вчера игнорираха данните за инфлацията в САЩ и записаха повишения.

В същото време доларът бе закотвен близо до двуседмични дъна, въпреки че лихвите по щатските държавни облигации скочиха в очакване на по-бързи вдигания на лихвите.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 1%.

Австралийският основен индекс се повиши с 0.9%, а южнокорейският KOSPI добави 1.1%. Японският Nikkei нарасна с 1.3%, след понижения в три поредни дни, които го доведоха до четириседмично дъно.

Индексите на Уолстройт скочиха вчера, като Dow Jones се повиши с 1%, а S&P 500 добави 1.34%, след като инвеститорите игнорираха по-високата от очакваната инфлация и изкупуваха акции на Facebook, Amazon.com и Apple.

Потребителските цени в САЩ са нараснали с повече от очакваното през януари, след като американците са плащали повече за бензин, за жилище и здравеопазване, което допълнително засили опасенията и вероятността Федералният резерв да вдигне лихвените проценти с повече от първоначално очакваното.

Това повиши лихвите по щатските държавни облигации вчера, като лихвата по 10-годишните книжа достигна четиригодишен връх.

Изнесени също вчера данни показаха, че продажбите на дребно в страната падат с 0.3% през януари, отбелязвайки най-големия спад от 11 месеца. Това е доста под прогнозите за ръста на продажбите с 0.2%.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, губи 0.25%, до 88.892 пункта, след като изгуби над 0.6% вчера въпреки данните за инфлацията.

Доларът увеличи загубите си от вчера спрямо японската йена до 15-месечно дъно от 106.420 пункта.

Еврото продължи ръста си, поскъпвайки до 10-дневен връх от 1.2473 долара, след като вчера скочи с 0.8%.

Австралийският долар също продължи да поскъпва и достигна 10-дневен връх от 0.7946 щатски долара.

При суровините, фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват с 0.75%, до 64.84 долара за барел, след като цените скочиха в предходния ден.

Петролът се облагодетелства и от поевтиняването на долара. Цената на суровината обикновено се движи в обратна посока на щатската валута.