Азиатските пазари на акции се колебаят днес, докато активите убежища, като йената, златото и облигациите, поскъпват, след като броят на новите случаи на заразяване с коронавируса и на смъртните случаи в епицентъра на заразата скочиха.

На 12 февруари китайската провинция Хъбей, откъдето се смята, че тръгва вирусът, обяви 242 нови смъртни случая, или два пъти повече, в сравнение с предходния ден, и потвърди 14 840 нови случая на новозаразени.

Ръстът в броя на заразяванията, който дойде, след като властите приеха нова методология за изчисляване, представлява седемкратно увеличение, в сравнение с предходния ден.

Засега не става ясно как новите методи са повлияли на резултатите, нито защо броят на смъртните случаи нараства толкова рязко, но новината изглежда попари надеждите за това, че разпространяването на заразата може би се забавя.

E-mini фючърсите на S&P 500 обърнаха посоката и вече губят 0.3%. Фючърсите на Dow Jones се понижават също с толкова, което е индикатор за евентуално прекъсване на ръста на Уолстрийт.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи с около 3 базисни пункта - до 1.607%, йената поскъпна до над 110 йени за долар, а ръстът на азиатските валути спрямо долара беше преустановен.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI запазва позиции в раната търговия, но новината за коронавируса уби инерцията, която пазарите на акции бяха набрали от началото на седмицата.

“Намаляването в броя на случаите беше в основата на ръста на пазарите,” казва пред Ройтерс Майкъл Макарти, старши анализатор в CMC Markets в Сидни.

“Много хора прибързаха да заключат, че може би пикът е отминал, но последвалият обрат беше достатъчен за някои хора, за да поискат да излязат от пазара.”

Японският Nikkei остава без промяна, докато австралийският ASX/S&P 200 отстъпи от рекордно високото си ниво. Индексът Shanghai Composite и хонконгският Hang Seng се колебаеха между положителна и отрицателна територия.

Златото поскъпна с 0.3%, до 1 570.12 долара за тройунция.

Вчера пазарите се успокоиха от изказване на ръководител от Световната здравна организация (СЗО), който определи забавянето в броя на случаите като “много успокояващо.”

Въпреки това генералният директор на Тедрос Аданом Гебрейесус предупреди, че трябва да се подхожда с изключителна предпазливост. “Заразата все още може да поеме във всяка посока,” каза той.

Вирусът вече взе над 1 300 жертви в Китай, а общият брой на заразените в провинция Хъбей е 48 206.

Дори и преди увеличението в броя на случаите на заболели, икономистите изразяваха все по-голям песимизъм по отношение на евентуалния ефект върху икономическия растеж на Китай заради спирането на работа на заводите и нарушаването на веригите на доставките.

От Citi вчера отново занижиха прогнозата си за ръста на БВП на Китай през 2020 г. до 5.3%. През януари банката прогнозираше 5.8% икономически растеж, преди да понижи прогнозата си до 5.5%.

От Morgan Stanley смятат, че постепенното, а не рязкото възстановяване е най-вероятният сценарий. Всичко това няма да се отрази добре на регионалните икономики и натежа над азиатските валути и суровините.

Австралийският долар изтри част от спечелното и поевтинява с 0.2%, до 0.6725 долара.

Китайският юан губи 0.1% спрямо щатската валута.

Скокът в цените на петрола отслабна, като брентът поскъпва с 15 цента, до 55.94 долара за барел, или 15% под цената си преди коронавируса.