Повечето азиатски борсови индекси отчитат понижения, на фона на нарастващите страхове от по-голямо затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв на САЩ. По-слабите от очакваното данни за китайската външна търговия също повлияха на пазарите.

Индексите на борсите в Тайван и Хонконг, в които присъстват много технологични компании, се представят най-слабо, губейки съответно 1.6% и 1.8% заради тревогите около покачващите се лихвени проценти в САЩ.

Японският Nikkei 225 падна с 0.5%, докато южнокорейският KOSPI отстъпи с 1.8%.

Негативните настроения на азиатските пазари бяха повлияни от търговските данни в Китай за месец август, които бяха значително под очакванията. Търговският излишък на Поднебесната империя спадна рязко спрямо предходния месец, като и износът, и вносът отбелязаха значителни понижения.

Новите ограничения, свързани с COVID-19, и недостигът на енергия натежаха силно върху икономическата активност през последния месец.

Китайските капиталови пазари обаче останаха стабилни в сряда сутринта, за разлика от останалите в азиатско-тихоокеански регион. Инвеститорите очакват повече икономически стимули от страна на правителството в подкрепа на икономическия растеж.

Защо месец септември исторически е кошмарен за борсовите индекси?Dow Jones и S&P 500 се понижиха рязко през септември миналата година и през 2020 г.

Икономическата слабост на Китай е лош знак за азиатските икономики, които зависят от страната като търговски партньор. Страни като Тайван, Австралия, Индонезия и Сингапур гледат на Китай като на основна експортна дестинация.

Австралийските акции се сринаха с 1.5%, като акциите на големите добивни компании BHP Group и Rio Tinto станаха обект на разпродажби. Секторът зависи силно от Китай като пазар за износ на желязна руда и мед.

Статистическите данни показаха още, че икономиката на Австралия е нараснала малко по-малко от очакваното през второто тримесечие, на фона на натиска от нарастващата инфлация и лихвените проценти.

На стоковите пазари петролът поевтиня до 7-месечно дъно на фона на очакванията за предстоящата глобална рецесия.

Фючърсите на американския лек суров петрол губят 1.6% от стойността си в сутрешната търговия, докато тези на сорта брент отстъпват с 1.3% до 91.57 долара за барел.

Златото отчете леко понижение от 0.3 на сто до ниво от 1707 долара за тройунция.

На пазарите на криптовалути биткойнът се понижи с над 5% за последните 24 часа до ниво от 18 780 долара за брой, което е най-ниското му ниво от юни насам.