Азиатските акции поевтиняват днес вследствие на опасенията, че повишението на новите случаи на коронавирус в региона биха могли да попречат на икономическото възстановяване, въпреки че набраната инерция в САЩ предизвика Федералния резерв да обмисли по-бърз изход от настоящата си парична политика.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижава с 0.11%, движейки се близо до достигнатите напоследък върхове, въпреки че инерцията се забавя, след като някои държави отново наложиха локдаун, за да ограничат разпространението на варианта Делта.

Основните борсови индекси в Австралия и Япония отчитат загуби, като ASX/200 се понижава с 0.76%, а Nikkei губи 0.91%. Южнокорейският индекс KOSPI бележи спад от 0.39%, а китайският индекс на сините чипове се търгува с понижение от 1.06%.

Опасенията относно разпространението на силно заразния Делта вариант на коронавируса се отразиха на пазарните нагласи в период, в който пазарите са на ръба, след като по-рано през месеца Фед шокира трейдърите с промяната в очакванията относно паричната си политика.

Австралия с бори с малки, но бързо разрастващи се огнища на заразата с локдауни в няколко града, докато Индонезия също отчита рекордно висок брой нови случаи. Малайзия се очаква да продължи своя локдаун, а Тайланд обяви нови ограничения.

10 неща, от които богаташите никога не спестяват париОще в детството ни учат, че спестяването на пари и разумните разходи могат да ни помогнат да се справим с финансови проблеми в бъдеще. Но поговорката „Евтиното излиза скъпо“ също е много вярна

“Пазарите наистина тъпчат на едно място преди много важните данни за неселскостопанската заетост в САЩ по-късно през седмицата,” казва пред Ройтерс Рей Атрил от National Australia Bank в Сидни.

“Имаме край на месеца и тримесечието, а в Австралия и финансовата година приключва утре, така че това е може би още една причина пазарите да не искат да заемат особено ясно позиции относно случващото се.”

В петък се очакват данни за неселскостопанската заетост в САЩ за юни, които биха могли да повлияят върху политиката на Фед и да издърпат напред очакванията за повишения на лихвите.

Новината от уикенда за евентуално двупартийно споразумение за инфраструктурните разходи в САЩ повиши апетита към риск вчера.

На Уолстрийт Nasdaq и S&P 500 нараснаха с 0.98% и 0.23%, респективно, до рекордно високи нива вчера.

Големите технологичните компании, като Facebook Inc, Netflix Inc, Twitter Inc и Nvidia Corp, бяха сред лидерите, които помогнаха на S&P 500 да запази инерцията, след като в петък записа най-доброто си седмично представяне от 20 седмици.

Dow Jones Industrial Average вчера отчете понижение от 0.44, а цикличните сектори записаха резки понижения, вследствие на опасенията от нарастващите нови случаи на COVID-19 в Азия.

На валутните пазари доларът до голяма степен запазва позиции, тъй като инвеститорите предпочетоха да стоят настрана преди очакваните в петък данни за заетостта.

Инвеститорите също така ще следят данните за потребителското доверие в САЩ, които се очакват по-късно днес, като и производствения индекс на Института за управление на доставките в четвъртък за евентуални индикации относно това накъде ще поемат лихвите.

Доларът и йената се облагодетелстваха от търсенето на активи убежища, предизвикано от опасенията относно разпространението на Делта варианта на коронавируса.

Доларът остава почти без промяна спрямо еврото на ниво от 1.192, докато срещу японската йена задържа нивото от 110.46.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации също остава без промяна на ниво от 1.483.

Петролът от сорта брент поевтинява с 0.28%, до 74.43 долара за барел, докато щатският лек суров петрол (WTI) губи 0.18 цента, или 0.25%, до 72.73 долара за барел.

Спот цената на златото остана почти без промяна на ниво от 1 777.12 долара за тройунция.