Цените на акциите в Азия днес отчитат спад - на фона на предпазливостта на инвеститорите преди потенциално напрегнатата среща между щатския президент Доналд Тръмп и неговия китайски колега Си Дзинпин по-късно през седмицата.

Доларът отстъпи част от позициите си, след като инвеститорите разпродадоха акциите вчера и търсеха активи убежища - на фона на политическата несигурност, която засенчи положителните данни за щатската икономика и стабилния ръст в световното производство.

Азиатско-тихоокеанският борсов индекс на MSCI днес бележи понижение.

Японският Nikkei изгуби 0.4%, на фона на нарасналото търсене на считаната за валута убежище йена и след като цените на акциите на някои автопроизводители паднаха вследствие на обявените по-ниски от очакваните продажби в САЩ.

Книжата на Toshiba Corp се обезцениха с близо 9%, след като стана ясно, че компанията ще се срещне с кредитори днес и ще ги помоли да приемат акции като обезпечение срещу някои от заемите й.

Австралийските акции губят 0.2%, въпреки че търговският излишък на страната се е увеличил двойно през февруари, в сравнение с предходния месец на фона на нарасналия износ на злато и минерали.

Пазарите в Китай, Хонконг, Тайван и Индия са затворени днес заради празници.

Несигурността на пазарите нарасна и вследствие на предполагаемия самоубийствен бомбен атентат в метрото в Санкт Петербург, при който загинаха 11 души, а 45 бяха ранени.

Щатските индекси вчера затвориха на червено, след като Тръмп заяви в интервю за FT, че може да използва търговския стокообмен като лост за осигуряване на съдействието на Китай срещу Северна Кoрея.

Миналата седмица Тръмп написа в Twitter, че срещата, която се очаква с огромен интерес и на която ще се обсъждат още различия по отношение на търговията, Северна Корея и стратегическите амбиции на Китай в Южнокитайско море, "ще бъде трудна."

Това кара инвеститорите да бъдат предпазливи, което, от своя страна, сваля цените на по-рисковите активи и ги кара да търсят активи убежища, като йената, златото и държавните ценни книжа.

Изнесените вчера данни, които показаха, че разходите в строителния сектор на САЩ са нараснали с 0.8%, до 1.19 трлн. долара, достигайки най-високото им ниво от април 2006 г., не успяха да подобрят пазарните нагласи, докато в същото време спадът в продажбите на автомобили в САЩ през март подсили опасенията на инвеститорите.

Европейските пазари вчера достигнаха 16-месечен връх, но не успяха да запазят ръста си, след като инвеститорите отново започнаха да избягват риска. Европейският индекс STOXX 600 затвори с понижение от 0.5%.

Лихвата по 10-годишните щатски облигации падна до 2.3354%, след като преди това достигна петседмичен минимум от 2.321.

Доларът се обезцени с 0.2%, до 110.655 йени, записвайки понижение в трета поредна сесия.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, изгуби близо 0.1%, до 100.48 пункта, въпреки че в предходната сесия докосна 2.5-годишен връх.

Еврото се търгува почти без промяна на ниво от 1.0667 спрямо долара.

При суровините цената на петрола не успя да възстанови вчерашния спад, на фона на нарасналото производство в Либия и увеличаването на капацитета на петролните платформи в САЩ.

Цената на щатския лек суров петрол остана почти без промяна на ниво от 50.24 долара за барел. Петролът от сорта брент се търгуваше също без промяна на цена от 53.12 долара за барел.

Златото поскъпна до едноседмичен връх, след което отстъпи малко и се търгуваше с ръст от близо 0.2%, на ниво от 1 254.51 долара за тройунция.