Азиатските пазари на акции днес бележат ръст, пренебрегвайки слабия край на вчерашната сесия на Уолстрийт, породен от изявлението на президента на САЩ Доналд Тръмп, който внезапно прекрати преговорите за новив пакет от икономически стимули.

Със съобщение в Twitter той обяви, че отменя преговорите с демократите и ги оставя за след изборите, като обеща мащабна помощ.

Това доведе до понижение на индексите на Уолстрийт, а активите убежища, като долара и държавните облигации, поскъпнаха. Инвеститорите в Азия обаче изглежда не бяха толкова притеснени, като сметнаха, че стимулите просто ще закъснеят.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.2% до нов двуседмичен връх, като ръстът бе оглавен от основния австралийски индекс, който се повиши с 0.8%.

Хонконгският Hang Seng добави 0.7%, докато японският Nikkei се понижи с 0.2%.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 се колебаеха между положителна и отрицателна територия. Доларът запазва позиции при най-високото си ниво за седмицата. Цените на петрола се понижиха, а по-скъпият долар свали стойността на златото до едноседмично дъно.

“Има няколко начина, по които ще получим стимули, но нито един от тях няма да е преди изборите,” заяви пред Ройтерс Роб Карнел, старши икономисти в ING.

Китайските пазари на акциите, облигации и валути са затворени заради празници до 9 октомври.

Щатските пазари, които скачаха в продължение на няколко седмици вследствие на надеждите за пробив в преговорите за нови стимули, потънаха вчера. Индексът Dow Jones се понижи с 1.3%, S&P 500 изгуби 1.4%, а технологичният Nasdaq падна с 1.6%.

Пренасочването към по-сигурни активи отчасти възстанови най-големите разпродажби на пазара на щатски държавни облигации от около месец насам. Доходността по 10-годишните книжа падна с два базисни пункта до 0.7403%.

Валутните търговци също така купуваха обратно долари, с което повишиха доларовия индекс до най-високото му ниво от края на миналата седмица. По-късно днес се очаква протокола от последната среща на Федералния резерв на САЩ.

Инвеститорите ще очакват индикации за това как ръководителите на централната банка на САЩ приемат новия й подход към инфлацията.

Чувствителният на риск новозеландски долар се търгуваше на едноседмично дъно от 0.6577 спрямо щатския долар. Еврото пък бележи лек спад до 1.1725 долара.

Австралийският долар също се понижи до едноседмичен минимум от 0.7095 щатски долара.

Притесненията на суровинните пазари остават, като фючърсите на петрола изтриха част от ръста си напоследък вследствие на опасенията относно предлагането.

Изнесените данни, които показаха, че запасите на САЩ са по-големи от очакваните, понижиха цените на щатския лек суров петрол (WTI) с около 2% до 39.91 долара за барел. Фючърсите на петрола от сорта брент губят 1.5% до 42.01 долара за барел.

Спот цената на златото остава без промяна на ниво от 1 879 долара за тройунция, след като вчера се понижи заради поскъпващия долар.