Повечето пазари на акции бележат ръст, а петролът поевтинява днес, вследствие на надеждите за напредък в преговорите между Русия и Украйна, въпреки продължаващите сражения.

Пазарите на облигации пък се подготвят за повишения на лихвите в САЩ и Великобритания тази седмица.

Вчера Русия атакува голяма украинска база в близост до границата с Полша, но и двете страни дадоха най-оптимистичните си оценки досега за перспективите за преговори.

Само вероятността за мир доведе до повишение на фючърсите на щатския индекс S&P500 с 0.5%, докато тези на технологичния Nasdaq нараснаха с 0.4%. Ръстът при фючърсите на EUROSTOXX 50 беше от 0.5%, а тези на FTSE добавиха 0.2%.

Японският Nikkei нарасна с 0.9%, докато азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 1.6%, повлечен надолу от загубите на китайските пазари.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 губи 1.7%, след като скок в броя на случаите на COVID-19 доведе до локдаун на южния град Шънджън.

Облигациите остават под натиск, след като нарастващите цени на суровините през миналата седмица изглежда ще повишат инфлацията допълнително, като доходността по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна с четири базисни пункта до 2.04%.

Ключов индикатор за инфлацията в САЩ нарасна до 3% и се доближи до рекордни стойности.

Това на практика бетонира очакванията, че Федералният резерв ще повиши лихвите с 25 базисни пункта на срещата си тази седмица, пише Ройтерс.

Централната банка на Англия се очаква да вдигне основната си лихва с 0.75% в четвъртък, което би било третото поредно повишение, като пазарите очакват вдигане на лихвата с 2% до края на годината.

Еврото се търгува на ниво от 1.0905 спрямо долара, недалече от достигнатото наскоро 22-месечно дъно от 1.0804, докато доларът поскъпна до петгодишен връх от 117.87 спрямо йената.

Централната банка на Япония изостава от останалите водещи централни банки по отношение на затягането на паричната политика.

Златото изгуби част от привлекателността си на актив убежище днес, поевтинявайки с 0.5% до 1 975 долара за тройунция, след като миналата седмица цената на метала достигна връх от 2 069 долара.

Вероятността за напредък в преговорите между Русия и Украйна доведе до отстъпление на цените на петрола, въпреки че преговорите с Иран за момента буксуват.

Брентът за последно поевтиняваше с 2.13 долара до 110.54 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол (WTI) отстъпваше с 2.46 долара до 106.84 долара за барел.