Азиатските борси тръгнаха нагоре днес, след като реакцията на Китай на опасния нов вирус намали страховете относно световна пандемия.

Индексите на борсата в Шанхай обаче записаха понижение вследствие на опасенията от евентуалния ефект върху местното търсене и туризма.

Опасенията от разпространението на заразата, особено предвид милионите китайци, които ще пътуват около посрещането на Лунната нова година, свали акциите от рекордните им върхове.

Вирусът върна спомените за епидемията от SARS през 2002-03 г., когато тогавашния коронавирус уби 800 души и оказа ефект върху пътуванията в световен мащаб.

Реакцията на Китай този път, за разлика от вируса SARS, който властите първоначално се опитаха да прикрият, намали някои от най-лошите страхове относно евентуално разпространение в световен мащаб.

Според офицалните китайски данни в страната са регистрирани 440 случая на заболели, докато смъртните случаи са девет. Вече са предприети мерки за минимизиране на обществените струпвания в най-засегнатите райони.

Индексът Shanghai Composite се възстанови от първоначалния си спад от 1.4% и губеше 0.5%. В останалите страни от региона пазарите отчитат ръст, което повиши азиатско-рихоокеанския индекс на MSCI с 0.5%.

Японският Nikkei, южнокорейският Kospi и хонконгският Hang Seng бележат повишения с по над половин процентен пункт след серозните спадове от вчера. Австралийският S&P/ASX 200 пренебрегна опасенията и записа ново рекордно високо ниво, информира Ройтерс.

Вирусът, който тръгва от провинция Ухан, вече достигна до САЩ, Тайланд, Южна Корея, Япония и Тайван.

В Китай има потвърдени случаи на заразени в 13 провинции.

Световната здравна организация ще проведе спешна среща по-късно днес, за да прецени дали вирусът представлява глобален риск.

На Уолстрийт вчера индексът Dow Jones Industrial Average се понижи с половин процент, докато S&P 500 изгуби близо 0.3%, като спадът се оглавяваше от акциите на авиокомпаниите и хазартните компании с експозиция в Китай.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации се стабилизира след понижението от вчера и е на ниво от 1.7865%.

Спот цената на златото се понижава с 0.3%, до 1 553.01 долара за тройунция.

При валутите считаната за валута убежище японска йена отстъпи леко от едноседмичния връх, който достигна вчера. Китайският юан пък се търгува на ниво от 6.9026 спрямо долара.

Цените на петрола също отчетоха понижения, тъй като трейдърите решиха, че добре снабденият световен пазар ще може да се справи с проблемите, които ограничиха производството на Либия до минимум.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 20 цента, до 64.59 долара за барел. Спадът при щатския щатския лек суров петрол също беше от 20 цента, или 0.3%, до 58.38 долара за барел.