Азиатските акции се понижиха в четвъртък сутринта, като последваха низходящата тенденция на Уолстрийт от снощи.

Щатският долар поскъпна, след като протоколът от юлското заседание на Федералния резерв показа, че централните банкери отвъд океана възнамеряват да запазят стабилен курс на предстоящи повишения на лихвените проценти, макар с по-слаби темпове.

Регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific, който включва акциите на най-големите компании в азиатско-тихоокеанския регион, се понижи с 0.22%.

В Хонконг Hang Seng се понижи с 0.45%, докато китайският CSI300 падна с 0.33%.

На борсата в Токио Nikkei 225 бележи спад от 0.85 на сто.

Протоколът на Федералния резерв от заседанието през юли показа, че централната обмисля намаляване на темпото на бъдещите повишения на лихвените проценти в съответствие със забавянето на инфлацията, но все още не вижда достатъчно доказателства за отслабване на инфлационния натиск.

Инвеститорите изтълкуваха протокола като знак, че цикълът на затягане в САЩ може да бъде по-малко агресивен от прогнозите, но в същото време Фед се ангажира да продължи да вдига лихвите, докато цените не бъдат поставени под контрол.

Доходността по 10-годишните американски държавни облигации се повиши за кратко тази сутрин, но по-късно отстъпи до 2.8749% в сравнение с нивото от 2.895%, на което затвори в сряда.

Може ли рецесията да застраши борбата на централните банки с инфлацията?Промяната в условията е предизвикана от опасенията от рецесия, които накараха пазарите не само да ревизират в низходяща посока очакванията си за лихвите, но и да калкулират възможността Фед да понижи основния лихвен процент през следващата година


Междувременно щатският долар укрепи позициите си след публикуването на протокола на Фед. Доларовият индекс, който измерва движението на американските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повиши с 0.8% от началото на тази седмица.

На стоковите пазари американският лек суров петрол се понижи с 0.64% до 87.53 долара за барел в сутрешната търговия, докато сортът Брент отбеляза спад от 0.52% до 93.16 долара за барел.

Златото се търгува на ниво от 1763 долара за тройнция, регистрирайки ръст от 0.1% спрямо предходната борсова сесия.