Азиатските акции и щатските индексни фючърси падат днес след вчерашното понижение на Уолстрийт, след като последствията от коронавируса върху бизнеса се задълбочиха, което породи страхове за продължителен икономически спад.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 1.3%. Австралийският основен индекс отчита спад от 1.64%, докато японският Nikkei падна с 2.29%.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации падна до рекордно ниско ниво, а тази по двегодишните книжа до най-ниското ниво от повече от три години, след като инвеститорите увеличиха залозите, че Федералният резерв ще последва понижението на основната лихва с 50 базисни пункта с допълнително облекчаване на паричната политика.

Спадът при лихвите по държавните облигации се отрази на долара, който се търгуваше близо до шестмесечно дъно спрямо йената и близо до двумесечен минимум спрямо швейцарския франк.

Цените на петрола паднаха поради опасенията, че производителите на суровината извън ОПЕК може да не се съгласят на понижения в производството, въпреки че търсенето на петрол в световен мащаб намалява.

Разпространението на коронавируса се ускори толкова много в Европа, Великобритания и Северна Америка, че инвеститори, които преди време омаловажаваха сериозността му, в момента преоценяват рисковете, което означава още волатилност на финансовите пазари.

“Оптимизмът намалява и хората наистина започват да си задават въпроса доколко могат да се влошат нещата,” казва пред Ройтерс Такуя Канда от Gaitame.com.

“За някои инвеститори държавните ценни книжа са единственото място, където да вложат парите си, докато за други купуването на долари или акции е изключено.”

Фючърсите на щатския индекс S&P500 изтриха ръста си от по-рано и губят 0.12% в азиатската сесия.

Индексът падна с 3.39% вчера и губи над 10% от върха си, достигнат на 19 февруари, след като миналата седмица записа най-голямото си понижение в процентно измерение от октомври 2008 г.

Китайският индекс на сините чипове CSI300 се понижи с 0.96%, докато хонконгският Hang Seng падна с 1.89%.

Ограниченията за пътуване и затварянето на заводи, които имат за цел да намалят разпространението на вируса, се очаква да поставят под натиск ръста на световната икономика.

Много инвеститори очакват публикуването на данните за неселскостопанската заетост в САЩ по-късно днес. Икономическите данни напоследък са окуражаващи, но опасенията относно епидемията вероятно ще засенчат евентуалните признаци за силата на пазара на труда.

Федералният резерв и Централната банка на Канада реагираха на икономическата заплаха, като понижиха лихвите с по 50 базисни пункта тази седмица.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации падна до рекордно ниското ниво от 0.8980% в азиатската сесия днес. Тази по двегодишните книжа се понижи до 0.5420%, което е най-ниското ниво от юли 2016 г.

Доларът поевтиня до шестмесечно дъно спрямо йената и за последно се разменяше срещу 106.03 йени. Щатската валута също така се обезцени до двегодишно дъно от 0.9447 спрямо швейцарския франк.

Британският паунд се търгува близо до едноседмичен връх спрямо долара.

Еврото запази позиции при 1.1225 долара. Според пазарите в еврозоната, вероятността ЕЦБ да понижи лихвата си по депозитите е 93%. В момента тя е минус 0.5%, като се очаква да бъде намалена с 10 базисни пункта следващата седмица.

Щатският лек суров петрол поевтиня с 0.37%, до 45.73 долара за барел. Брентът се обезцени с 0.32%, до 49.83 долара за барел. Опасенията относно спада в търсенето в световен мащаб, породен от коронавируса и несигурността относно намаляването на производството, се отразиха на цените на суровината.