Азиатските акции и щатските индексни фючърси поевтиняват днес - вследствие на опасенията относно влошаващите се отношения между САЩ и Китай и на икономическите поражения от скока на новите случаи на коронавирус, което доведе до връщането на мерките на някои места.

Дори новината, че китайската икономика е нараснала с повече от очакваното през второто тримесечие не беше достатъчна, за да извади азиатските акции от отрицателната територия.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.83%, докато японският Nikkei губи 0.49%, а фючърсите на щатския S&P 500 отчитат спад от 0.33%.

Китайският основен индекс пада с 1.06%, а спадът при австралийския е от 0.22%, след като безработицата в страната скочи до най-високото си ниво от края на 90-те години. Спад имаше и на индексите в Хонконг и Сеул.

Фючърсите на петрола поевтиняват, след като ОПЕК и нейните съюзници се споразумяха да намалят част от ограниченията в производството, което породи опасения от свръхпредлагане.

Апетитът към риск понесе удар вследствие на опасенията относно конфликта между САЩ и Китай заради контрола над високите технологии и защитата на гражданските свободи в Хонконг.

Втората вълна на коронавируса пък предизвиква връщане на ограниченията върху бизнес активността, което поставя под въпрос икономическия растеж.

Китайската икономика нараства с 3.2% на годишна база през второто тримесечие, завръщайки се към растеж след рекордното й свиване преди това.

Възстановяването обаче е неравномерно. Отделни данни показаха, че промишленото производство в Китай е по-добро от очакваното през юни, но продажбите на дребно неочаквано падат отново, което предполага, че потребителското търсене остава слабо.

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви вчера, че САЩ ще наложи визови ограничения на китайски компании, като Huawei Technologies Co Ltd, които са обвинени в това, че способстват за нарушаването на човешките права.

Администрацията на президента Доналд Тръмп също се очаква да предприеме действия относно китайските приложения TikTok и WeChat, заяви представител на Белия дом вчера.

Инвеститорите също така се притесняват от скока в броя на случаите на коронавирус в САЩ, Австралия и Япония.

На Уолстрийт вчера индексът S&P 500 нарасна с 0.91%, подкрепен от надеждите за ваксина и силния тримесечен отчет на Goldman Sachs. Този ръст обаче не можа да се пренесе в азиатската сесия.

Щатският лек суров петрол поевтиня с 0.73%, до 40.90 долара за барел. Петролът от сорта брент губи 0.5%, до 43.57 долара за барел, вследствие на плановете на ОПЕК и нейните съюзници да намалят част от ограниченията в производството.

На валутните пазари австралийският долар, новозеландският долар и китайският юан поевтиняват спрямо щатския долар в условията на избягване на риска.