Азиатските акции поевтиняват днес, след като опасенията на инвеститорите относно нарастващото напрежение между САЩ и Китай ограничиха оптимизма около отварянето на световната икономика.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви късно вчера, че се подготвя тази седмица да предприеме действия спрямо Китай във връзка с опитите на страната да наложи закон за национална сигурност в Хонконг. Той обаче не предостави повече подробности.

Хонконгският основен индекс Hang Seng оглави спада в Азия днес с понижение от 0.46%, но успя да запази известно разстояние от двумесечното дъно, достигнато в понеделник. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби 0.12%. Индексът на китайските сините чипове CSI300 отчита сходно понижение.

Японският Nikkei остана почти без промяна.

Влошаващите се отношения между двете най-големи икономики биха могли да навредят допълнително на икономическата активност по света, която вече е под огромен натиск заради пандемията от коронавирус.

E-Mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 бележат ръст с 0.4%, като отново преминаха нивото от 3 000 пункта. Индексът премина тази граница във вчерашната сесия на Уолстрийт, преди след това да изтрие част от ръста си, като някои трейдъри се завърнаха на пода на борсата в Ню Йорк за първи път от два месеца.

“Изглеждаше, че S&P 500 ще затвори над 3 000 пункта, но тогава излезе новината, че САЩ обмисля редица санкции срещу китайски ръководители, ако страната продължи с намеренията си за нови закони в Хонконг,” заявиха анализатори от National Australia Bank, цитирани от Ройтерс.

“Мащабите на тези евентуални санкции са неясни,” казват анализаторите.

Плановете на Китай да наложи националния закон за сигурност в Хонконг предизвикаха първите улични протести в азиатския финансов център от миналата година.

Вчера стотици полицаи за борба с безредиците заеха позиции около законодателния орган на Хонконг в очакване на протести днес.

Изнесените вчера данни показаха, че потребителското доверие в САЩ нараства през май, а продажбите на нови жилища бяха по-високи от очакваните.

“Виждаме ясни признаци на засилващи се очаквания относно икономическото възстановяване. Сега започваме да ставаме свидетели на различни стимули в подкрепа на икономиката,” казва пред Ройтерс Тошифуми Умезава, анализатор в Pictet.

Лихвите по щатските държавни облигации се отдалечиха от достигнатите преди това дъна, като доходността по 10-годишните книжа беше на ниво от 0.692%, след като вчера нарасна с около 4 базисни пункта.

Цените на петрола също изтриха част от загубите си, след като някои инвеститори решиха да играят на сигурно. Спот цената на метала остава без промяна на ниво от 1 710.9 долара за тройунция.

Отстъплението от рисковите активи се отрази и на петрола. Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняват с 1.2%, до 33.95 долара за барел.