Индексът, следящ представянето на световните фондови пазари, нараства днес, докато доларът поевтинява, а лихвите по облигациите в световен мащаб паднаха.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи до под 2%, след като от Федералния резерв на САЩ дадоха индикации за евентуални понижения на лихвите по-късно през годината.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.6%. Повишението на японският Nikkei също бе от 0.6%.

Индексът MSCI ACWI, който следи представянето на 49 пазара по света, добави 0.3% днес. Индексът възстанови голяма част от спада си от 6.7%, регистриран, след като миналия месец президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи нови мита на целия китайски внос.

Признаците, че Китай и САЩ ще се върнат на масата на преговорите след 6-седмично прекъсване също подкпрепиха нагласите към риска.

Редица азиатски централни банки се очаква да проведат своите срещи по-късно днес, като повечето от тях се очаква да дадат индикации за по-облекчена парична политика.

Централната банка на Япония не внесе промени в паричната си политика днес, като предпочете да пести намаляващите си муниции, но спекулациите, че може да облекчи допълнително политиката си по-късно през годината, растат.

На Уолстрийт вчера S&P 500 нарасна с 0.3%, до 2 926 пункта, като вече е само на 19 пункта от рекордното си ниво на затваряне, достигнато на 30 април.

Федералният резерв на САЩ вчера даде индикации, че пониженията на лихвите може да започнат още през юли, заявявайки, че е готово да се бори с увеличаващите се глобални и местни икономически рискове.

Повечето от представителите на Фед понижиха очакванията си за лихвите до края на годината с около половин процентен пункт. Председателят Джеръм Пауъл пък заяви, че колегите му са съгласни, че има все повече основания за по-ниски лихви.

Много инвеститори приеха реториката на Фед добре, изпращайки лихвата по 10-годишните щатски облигации до 1.974%, което бе най-ниското й ниво от ноември 2016 г. През януари лихвата достига 2.8%.

Лихвата по японските 10-годишни облигации падна с 1.5 базисни пункта, до минус 0.155%, което беше тригодишно дъно, докато лихвата по австралийските книжа се понижи до рекорден минимум от под 1.3%.

Много инвеститорите смятат, че очакванията за понижение на лихвите могат да бъдат ограничени, ако Вашингтон и Пекин осъществят напредък в преговорите си.

Търговският представител на САЩ Робърт Лайтизер заяви, че ще се срещне с китайския вицепремиер Лиу Хе преди очакваната следващата седмица среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и китайския президент Си Дзинпин в Осака.

Китайският юан се възстанови в последните няколко дни вследствие на надеждите около преговорите между САЩ и Китай през следващата седмица.

Юанът се търгуваше без промяна на ниво от 6.8916 спрямо долара, след като преди това поскъпна до петседмичен връх от 6.8835.

Еврото поскъпна с 0.3%, до 1.1254 долара, след като сигналите от страна на Фед намалиха привлекателността на щатската валута.

Доларът поевтиня с 0.5% спрямо йената, падайки до петмесечно дъно от 107.57, след като Централната банка на Япония не внесе промени в паричната си политика.

Британският паунд поскъпна с 0.25%, до 1.2674 долара, след като вчера падна до 5.5-месечно дъно от 1.2507 долара. По-късно днес е срещата на Английската централна банка, информира Ройтерс.

Цената на златото проби дългосрочна си съпротива при 1 350 долара за тройунция, повишавайки се до най-високото си ниво от септември 2013 г. Металът се оскъпи до 1 392.3 долара, като за последно цената отчиташе и повишение от 1.4%, до 1 362.20 долара.

Цените на петрола запазиха позиции, подкрепени от по-голямото от очакваното понижение в петролните запаси на САЩ.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 1.1%, до 54.33 долара за барел.

Страните членки на ОПЕК се споразумяха да се срещнат на 1 юли, а на следващия ден ще имат среща с техни съюзници, които не са част от организацията.

Производителите на петрол ще обсъждат дали да продължат споразумението за намаляване на производството с 1.2 млн. барела на ден, което изтича този месец.