Китайските технологични акции се сринаха, след като политическите промени в Пекин укрепиха властта на президента Си Цзинпин, тъй като инвеститорите се опасяват, че това може да бъде негативно за местния частен бизнес, съобщи Си Ен Би Си, цитирана от БТА.

Технологичните гиганти Alibaba и "Тенсент" Tencent загубиха над 11 на сто при затварянето на азиатската си търговия. Друга китайска технологична компания - Baidu, изтри 12% от стойността си, а акциите на местната фирма за доставка на храна Meituan спаднаха с над 14%.

Тази година китайските технологични компании, включително Alibaba и Tescent, отчитат най-бавния си растеж в историята. Борсовият индекс Hang Seng в Хонконг затвори надолу с повече от 6 на сто, достигайки 13-годишно дъно. Технологичният индекс в Хонконг се понижи с над 9,6 на сто, предаде японският ежедневник "Никей".

Китайският индекс CSI 300, обхващащ 300-те най-големи компании на фондовите борси в Шанхай и Шънджън, затвори със загуба от 2,93%.

Спадовете последваха приключването на ХХ Конгрес на Китайската комунистическа партия (ККП), в края на който бяха представени новите лидери, които ще определят икономическата и политическа насока на страната през следващите пет години. Президентът Си си осигури трети мандат начело на страната, а новият състав на Постоянния комитет на Политбюро е пълен с негови лоялни последователи.

Как ще се отрази на световната икономика напрежението между САЩ и КитайПоследните ограничения на САЩ значително ще забавят напредналата полупроводникова индустрия на Китай

Това намалява вероятността някой да оспори каквито и да било "грешки в политиката" на китайския президент, които биха могли да попречат на растежа на технологичния сектор, твърди Син Сун, старши преподавател по китайски и източноазиатски бизнес в Кралския колеж в Лондон.

Под ръководството на Си Китай въведе серия от политики, които затегнаха регулациите на технологичния сектор, сред които по-стриктна защитата на данните и управлението на начина, по който се използват алгоритмите.

Чуждестранните инвеститори изглеждат разочаровани от новите членове на Постоянния комитет на Политбюро, като някои вярват, че Китай ще продължи политиката си на нулева ковид, въпреки икономическите последствия, каза пред в. "Никей" Майк Лунг, инвестиционен мениджър в хонконгската брокерска компания "Уоком Секюритис" (Wocom Securities). "Изключително трудно да се възстанови доверието на пазара на този етап", добави той.

Китайската политика на нулев ковид, както е известен подходът на Пекин за ограничаване на разпространението на пандемията, включва широко разпространени локдауни и масово тестване на цели райони, дори само заради неколцина заразени.