Азиатските пазари бележат понижения днес, след като шокиращият спад в износа на Китай засили пазарните опасения за забавяне на ръста на световната икономика - ден, след като Европейската централна банка (ЕЦБ) занижи прогнозата си за ръста на икономиката на еврозоната.

Износът на Китай през февруари пада с 20.7% на годишна база, което е доста повече от прогнозираното понижение от 4.8%. Спадът също така изтри напълно изненадващия ръст за януари.

Анализатори предупреждават, че данните съвпадат с Лунната нова година и е трудно да се очертае ясен сигнал, но разминаването на реалните данни с прогнозите бе притеснително голямо.

За да влоши нещата, водещият борсов посредник в Китай Citic Securities издаде рядка препоръка за продажба на листваните на борсата в Шанхай акции на People’s Insurance Group of China (PICC), което доведе до поевтиняване на книжата с близо 10%.

Индексът на сините чипове на борсата в Шанхай бързо увеличи понижението си до 2.9%, което бе най-големият дневен спад от октомври. Междувременно доларът поскъпна спрямо юана.

Японският индекс Nikkei падна с 1.9%, докато австралийският основен индекс се понижи с 0.9%. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби 1.1%, понижавайки се до двуседмично дъно.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 отстъпват с 0.1%.

Пазарните нагласи вече бяха пострадали, след като вчера ЕЦБ занижи прогнозите си за ръста на икономиката в еврозоната и изненада всички с нов кръг от стимули, което накара инвеститорите да мислят най-лошото за световната икономика.

Обратът дойде в същата седмица, в която Централната банка на Канада също рязко смени политиката си, а слабите икономически данни от Австралия до Китай насадиха някакво предчувствие у пазарите.

“Когато централните банки поднасят такива изненади, някои инвеститори се чудят дали това не означава, че нещата са много по-зле, отколкото са си мислели,” казва пред Ройтерс Гавин Фенд, старши пазарен анализатор в NAB.

Лихвите по германските и френските 10-годишни държавни облигации се понижиха до най-ниските си нива от 2016 г., докато акциите на банките бяха подложени на натиск. Еврото поевтиня до най-ниското си ниво от средата на 2017 г., което пък оскъпи считаните за валути убежища американски долар и японска йена.

Следващото препятствие за инвеститорите ще бъдат данните за неселскостопанската заетост в САЩ, които се очакват по-късно днес.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, достигна нов връх и за последно бе на ниво от 97.548.

Еврото се търгуваше срещу 1.1194 долара, след като записа най-големия си еднодневен спад спрямо долара от юни 2018 г., когато ЕЦБ за последно отложи плановете си за вдигане на лихвите.

Еврото също така изгуби над 1% спрямо йената вчера и се търгуваше на ниво от 124.70 йени. Японската валута бе една от малкото, които запазиха позиции спрямо долара при ниво от 111.40.

На суровинните пазари поскъпването на долара ограничи цената на златото до 1 287.19 долара за тройунция.

Цените на петрола се понижиха, след като производството и износът на суровината от страна на САЩ нараснаха до рекордно високи нива, което неутрализира усилията на ОПЕК да затегне предлагането на пазара.

Щатският лек суров петрол за последно се поевтиняваше с 35 цента, до 56.31 долара за барел, докато петролът от сорта брент губи 49 цента, до 65.81 долара за барел.