Азиатските борси падат днес, но не толкова рязко, колко бе спадът на Уолстрийт вчера. Цените на петрола пък отскочиха от дъната си от последните дни, след като по-оптимистичните икономически перспективи в Азия компенсираха опасенията на инвеститорите относно новите блокади заради COVID-19 в Европа.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 1%. Японският Nikkei изгуби 0.8%, а пониженията на основните индекси на борсите в Хонконг, Сидни, Шанхай и Сеул бяха по-малки от 1.5%.

Загубите за сериозни, но много по-малки в сравнение с вчерашния срив от 3.5% на щатския индекс S&P 500 или от 4.2% на германския DAX, който свали европейския индекс STOXX600 до най-ниското му ниво от края на май.

Фючърсите на S&P 500 и Dow Jones скочиха с по 1%, което трейдърите отдават на засилената волатилност и на не толкова мрачните нагласи в Азия, тъй като китайската икономика набира сила.

“Азия не участва реално в тази история за втора или трета вълна, защото там COVID-19 до голяма степен е под контрол,” казва пред Ройтерс Роб Карнел, старши икономист в нидерландската банка ING.

“В резултат на това местните икономики изглеждат добре. Износът ще остане слаб, но на местно ниво те все още се справят добре и много по-добре от Европа и САЩ.”

Цените на петрола се отдалечиха от четиримесечните си дъна, а чувствителните на риск австралийски и новозеландски долар поскъпнаха с по около 0.25%.

Въпреки това и двете валути вървят към седмични понижения спрямо долара, като същото важи и за еврото, тъй като опасенията относно нови блокади изглежда изненадаха инвеститорите.

Във Франция хората ще трябва да останат по домовете си от петък, като се разрешава излизане само за закупуването на продукти от първа необходимост, за посещение на лекар и за спортуване. Германия пък затваря барове, ресторанти и театри от 2 ноември.

По-късно днес във фокуса на инвеститорите ще бъдат срещите на някои централни банки и икономическите данни, като засилващата се несигурност около предстоящите президентски избори в САЩ също оказва влияние.

Време ли е пазарите да приемат милениалите насериозно?Младите индивидуални инвеститори навлязоха масово в света на финансовите пазари по време на пандемията

Централната банка на Япония се очаква да запази размерите на огромната си програма за стимули и да се ангажира с бъдещи действия, ако пандемията доведе отново до завръщане към дефлация.

Инвеститорите очакват Европейската централна банка (ЕЦБ) да се въздържи от нови мерки и вместо това да даде индикации за предприемане на действия през декември, което вероятно ще ограничи еврото.

Вчера европейската валута падна до 10-дневно дъно спрямо долара и до 100-дневен минимум спрямо йената преди да се възстанови леко. За последно едно евро се търгуваше срещу 1.1751 долара.

Днес също така се очаква данните за безработицата и инфлацията в Германия, както и предварителните данни за БВП на САЩ.

Индексът на волатилността на Уолстрийт вчера скочи до най-високото си ниво от юни насам.