Негативните данни за американската икономика потопиха индексите на Уолстрийт, които регистрираха най-силния си спад за последните пет седмици.

Негативните настроения се пренесоха и на азиатските пазари тази сутрин, където също се наблюдаваха масирани разпродажби.

Опасенията на инвеститорите за предстоящата нова глобална рецесия се засилиха, след като индексът на промишлената активност ISM в САЩ падна до 10-годишно дъно през септември. Това е вторият пореден месец, в който индикаторът отчита спад.

Негативните данни съвпадат с тези от Китай, Япония и други водещи икономики, в които индустриалният сектор също дава сигнали за сериозно забавяне.

Според анализаторите това поставя още по-голям фокус върху данните за заетостта през септември, които се очаква да излязат в петък (на 4 октомври).

Късно снощи S&P 500 затвори с понижение от 1.22%, а индустриалният бенчмарк Dow Jones Industrial Average отчете спад от 1.28 на сто. Технологичният Nasdaq Composite също загуби малко над процент от стойността си.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп не пропусна случая да атакува отново Федералния резерв и написа в профила си в Twitter, че Джеръм Пауъл и неговите колеги от централната банка поддържат лихвите твърде високи.

"Както и очаквах, Джей Пауъл и Федералният резерв позволиха на долара да поскъпне твърде силно спрямо всички останали валути. Това се отразява негативно на нашите производители, а лихвите са твърде високи. Централната банка е най-големият враг на самата себе си. Колко жалко!", заяви Тръмп след публикуването на данните за промишлената активност.

Ситуацията тази сутрин в азиатско-тихоокеанския регион също не е кой знае колко оптимистична. Протестите в Хонконг и уличните размирици, които съпътстваха честванията на 70-ата годишнина от създаването на Китайската народна република, допълнително разтревожиха пазарните участници.

Днес водещият индекс на борсата в Хонконг Hang Seng отстъпи с 0.2 на сто. В континентален Китай борсите ще бъдат затворени до понеделник, тъй като страната чества националния си празник.

Най-силни разпродажби тази сутрин се наблюдават на пазарите в Южна Корея и Австралия, където KOSPI и S&P/ASX 200 отчитат понижения от 1.5 на сто. В Япония Nikkei 225 отстъпва с 0.5% от вчерашните си нива.

На стоковите пазари петролът възстанови част от загубите, реализирани през последните дни, след като данните на Американския петролен институт показаха неочакван спад в запасите през последната седмица.

Понижението е с близо 6 милиона барела на седмична база при предварителни очаквания за ръст от 1.6 милиона барела. По-късно днес се очаква и официалната статистика на енергийното министерство, като предварителните очаквания са за повишение на запасите с малко над милион и половина барела.

Тази сутрин фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през ноември поскъпнаха с 1.4 на сто, до ниво от 54.36 долара за барел, а сортът брент добави 0.88%, до 59.41 долара за барел. В предходните шест търговски сесии петролът поевтиня с близо 9 на сто.