Борсовите индекси в Азиатско-тихоокеанския регион стартираха седмичната търговия на отрицателна територия, повлияни от притесненията на пазарните участници за ескалацията на напрежението в търговските отношения между САЩ и Китай.

Американският президент Доналд Тръмп още в петък обяви, че ще въведе митнически тарифи в размер на над 50 милиарда долара върху над 800 китайски стоки, включително и автомобили.

Пекин заяви в отговор, че готви ответни мерки и ще въведе мито от 25% върху близо 700 американски продукта - от соеви и рибни продукти до автомобили. Освен това управляващите в Поднебесната империя обявиха за невалидни всички търговски споразумения, сключени със Съединените щати до този момент.

Въпреки всеобщия песимизъм, все пак има и анализатори, които считат, че има място за някакъв компромис и че действията на Тръмп представляват опит за получаване на по-изгодна позиция в преговорите с Китай.

Според други пък икономическият ефект от вдигането на митата няма да е чак толкова сериозен, особено що се отнася до американската икономика, която в момента се намира в много добра форма.

Най-застрашени са компаниите от останалите азиатски икономики, които са силно зависими от експорта и са част от веригата на доставки за големите китайски конгломерати, смятат експерти, цитирани от Reuters. Ако световната търговия забави обороти, те със сигурност ще бъдат потърпевши, тъй като нямат много възможности за диверсификация.

Широкият бенчмарк MSCI Asia Pacific, който следи движенията на акциите на най-големите компании в Азия (с изключение на Япония), се понижи с 0.4% тази сутрин и достигна най-ниските си нива от началото на месеца. В Япония Nikkei 225 също отчете спад от 0.8 на сто, до ниво от 22 663 пункта, въпреки силните данни за японския износ.

"Има напрежение не само между САЩ и Китай, но и между Вашингтон и неговите съюзници. Тръмп може да увеличи натиска и върху други държави, като Япония и страните от НАТО. Досега инвеститорите търсеха алтернативи в акциите от технологичния сектор и малките компании. В крайна сметка, все още има пари в изобилие. Но пазарните участници вече трябва да са много по-предпазливи", казва Йошинори Шигеми от офиса на JPMorgan Asset Management в Токио.

На валутните пазари доларът продължава да печели позиции спрямо водещите световни валути и тази сутрин отново доближи 7-месечния връх, достигнат в петък. "Зелените пари" получиха подкрепа от Федералния резерв на САЩ, който миналата седмица увеличи лихвите за втори път тази година и заяви намеренията си да предприеме още две повишения до края на 2018 г.

На другия полюс бяха централните банкери в Европа и Япония, които проявиха сдържаност и не дадоха сигнали за евентуално затягане на монетарната политика.

Страховете от ескалиращия протекционизъм в световен мащаб повлияха и на стоковите пазари. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през август тази сутрин регистрираха ново понижение от близо 2% и към момента се търгуват на ниво от 63.70 долара за барел. Сортът брент отчете малко по-лек спад от 0.9% до 72.80 долара за барел.

Златото, което във времена на несигурност често играе ролата на инвестиционно "убежище", за пореден път потвърди тази тенденция. Ценният метал поскъпна с 0.3% в сутрешната търговия, до ниво от 1 282 долара за тройунция.