Рекорден брой сливания. Изумителни количества средства, набирани от стартъп компании. Въодушевени институционални инвеститори по отношение на биткойна.

Където и да погледне човек, доказателствата са ясни – финансовата система е залята с пари от пандемичните програми за стимули, което принуждава инвестиционните мениджъри да намират нови начини за използването им.

Да вземем сливанията и поглъщанията. Стойността на M&A сделките в световен мащаб възлиза на 4.4 трлн. долара през 2021 г., сочи нов доклад на Refinitiv.

"След като годишният рекорд за обща стойност на M&A сделките бе счупен само за девет месеца и след като в пет поредни тримесечия сделкита са на стойност над 1 трлн. долара, не разполагаме с особено много данни, за да правим истински исторически сравнение," казва пред CNN Money Мат Туул от Refinitiv.

Компаниите също така бързат да набират средства на публичните пазари, тъй като инвеститорите се надпреварват да купуват акции на дебютиращи на борсата дружества.

Първичните публични предлагания на акции са набрали 301 млрд. долара в световен мащаб от началото на година, като в тази сума не се включват компаниите за придобиване със специална цел (SPAC). Това е над два пъти повече в сравнение с нивата отпреди година и най-силните девет месеца за глобалния IPO пазар от 1980 г., откакто започват данните на Refinitiv.

Поддръжниците на всичко това също така дори не чакат компаниите да излязат на борсата.

Задават ли се още IPO-та на еднорози през второто полугодие?Най-чаканото първично публично предлагане на акции несъмнено е това на Robinhood

Пазарните оценки на стартъп компаниите в ранен етап на развитие в САЩ достигнаха рекордни нива през второто тримесечие на годината, според PitchBook.

"Нарасналото икономическо доверие и положителните перспективи за втората половина на 2021 г., в комбинация с излишъка на капитали и притока на нетрадиционни и кросоувър инвеститори, увеличиха драстично пазарните оценки до нови висоти," се казва в доклада на компанията.

Според Financial Times изобилстващите с парични средства компании за дялово инвестиране предлагат най-големите премии над борсовите цени на акциите на листвани компании от повече от две десетилетия.

Освен това, въпреки огромния срив в цената по-рано през годината, биткойнът все още привлича интерес от страна на институционални инвеститори, които са готови да рискуват. Това върна цената на ниво над 55 000 долара. По-рано през седмицата U.S. Bancorp обяви, че вече предлага услуги за институционални инвеститори, които се нуждаят от помощ при съхраняването на криптовалути.

"Инвеститорският интерес към криптовалутите и търсенето от страна на нашите клиенти, които ползват нашите фондове, нараснаха значително в последните няколко години," заяв Гунджан Кедиа, вицепрезидент на U.S. Bancorp.

Някои централни банки обсъждат кога да започнат ограничаване на изкупуването на облигации и да започнат повишение на лихвените нива. Очакванията, че Федералният резерв на САЩ ще започне да ограничава изкупуванията на активи преди края на годината, се увеличават. Дали обаче когато „спре кранчето“ на парите инвеститорите, които сега са свикнали на лесния достъп до средства, ще започват да се паникьосват? И какво ще стане, ако инфлацията принуди централните банки да действат по-бързо от очакваното?

Нарастващите цени на енергийните продукти подхранват тези страхове, като по-рано през седмицата станахме свидетели на разпродажби при акциите. Уолстрийт засега се наслаждава на купона, но той може да приключи скоро.