Азиатските борсови индекси регистрират повишения в петък сутринта, след като вчера силните данни за жилищния пазар в САЩ подкрепиха книжата на американските компании, а технологичният сектор възстанови част от загубите, натрупани през последните дни.

Регионалният бенчмарк MSCI Asia-Pacific, който следи представянето на акциите на водещите азиатски компании извън Япония, бележи ръст от 0.66% в сутрешната търговия, след като вчера се срина с над 2% и отбеляза най-силното си дневно понижение от юни насам.

Дори и след днешния си ръст обаче, индикаторът е на път да приключи седмицата с най-силното понижение от март насам.

Все повече инвеститори демонстрират опасенията си, че глобалното икономическо възстановяване започва да губи обороти заради новата вълна на пандемията от COVID-19.

Демократите в американския сенат обявиха, че работят върху нов пакет от стимули на стойност 2.2 трилиона долара и са готови да преговарят с Белия дом за неговото осъществяване.

"Понякога най-добрата среда за капиталовите пазари е тази на слаба икономика, в която правителствата се опитват да прилагат различни стимули. Може да звучи парадоксално, но всъщност в момента това подкрепя пазарите", казва Майкъл Фрейзис от австралийската инвестиционна компания Frazis Capital Partners.

Тази сутрин японският борсов индекс Nikkei 225 добави 0.56% към стойноста си, а австралийският S&P/ASX 200 отчете ръст от 1.25 на сто. В Южна Корея KOSPI бележи повишение от 0.56 на сто.

На пазарите в Китай преобладават негативните настроения, като Shanghai Composite регистрира лек спад от 0.24 на сто.

Може ли енергетиката да промени геополитическата карта?През последното десетилетие Съединените щати успяха да удвоят петролните си добиви и да увеличат производството на природен газ с над 50%

На стоковите пазари петролът запази позитивната си инерция от вчера, като в сутрешната търговия фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през ноември добавиха 0.55%, до ниво от 40.53 долара за барел.

Сортът брент също поскъпна с около половин процент - до ниво от 42.17 долара за барел.

Златото остана без съществена промяна на ниво от малко над 1 876 долара за тройунция.

Щатският долар остава близо до достигнатия вчера двумесечен връх.

Доларовият индекс, който следи представянето на "зелените пари" спрямо кошница от шест водещи световни валути, отчита минимално повишение от 0.01% в сутрешната търговия до ниво от 94.33 пункта.