Пазарите на акции в световен мащаб падат днес, след като паникьосаните инвеститори се втурнаха стремглаво към облигациите, за да хеджират икономическите поражения от коронавируса, а цената на петрола първоначално падна с над 30%,след като Саудитска Арабия и Русия започнаха ценова война.

Инвеститорите свалиха лихвата по 30-годишните щатски държавни облигации до под 1% вследствие на залозите, че Федералният резерв ще бъде принуден да понижи лихвите най-малко със 75 базисни пункта на срещата си на 18 март, въпреки че наскоро понижи лихвите извънредно.

Японската йена, която е считана за валута убежище, поскъпва, след като валутите на развиващите се пазари, които са обвързани с петрола, в това число рублата и мексиканското песо, поевтиняха.

Саудитска Арабия шокира пазарите, след като обяви планове да увеличи производството и да свали цените.

Сривът в цените на суровината не закъсня, като брентът първоначално поевтиня с 13.53 - до 31.74 долара за барел, a щатският лек суров петрол изгуби 13.45 долара, до 27.83 долара за барел.

Акциите на енергийните компании поевтиняха, а E-Mini фючърсите на S&P 500 паднаха с 4.89%. Спадът при тези на EUROSTOXXX 50 беше от 5.9%, докато фючърсите на FTSE изгубиха 6.8%.

Японският Nikkei губи 5.2%, а австралийският основен индекс падна с 6.4%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита понижение от 3.9%, като това е най-слабият ден за индекса от края на 2015 г. Индексът на сините чипове на борсата в Шанхай CSI300 падна с 2.8%.

Пазарните нагласи не бяха подпомогнати и от новината, че Северна Корея е изстреляла три ракети от източното си крайбрежие по-рано днес.

Пазарите в Италия със сигурност също ще бъдат подложени на натиск, след като правителството разпореди блокада на големи региони от северната част на страната, в това число и на финансовата столица Милано.

Броят на заразените с коронавируса в световен мащаб надхвърли 107 000, след като заразата се разпространи до още страни и нанесе допълнителни икономически поражения.

След тектонската промяна на пазарите, те вече очакват Федералният резерв на САЩ да понижи основната си лихва със 75 базисни пункта на срещата си на 18 март, докато понижение на лихвата близо до нулата е считано за вероятно до април.

Срещата на Европейската централна банка е този четвъртък и тя също ще бъде подложена на натиск да предприеме действия, но там вече има отрицателни лихви, пише Ройтерс.

Спешни мерки със сигурност са необходими, като данните предполагат, че световната икономика е влязла в рецесия през настоящото тримесечие. Изнесените данни от Китай през уикенда показаха, че износът на страната пада със 17.2% на годишна база за периода януари-февруари.

Според анализатори от BofA Global Research разпродажбите напоследък са изтрили 9 трлн. долара от пазарната капитализация на борсите по света за девет дни, докато средната доходност по 10-годишните държавни облигации в развитите страни е паднала до базисни пункта, което е най-ниското ниво от 120 години.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни ценни книжа падна до някога немислимите 0.48%, след като намаля наполовина само за три търговски сесии.

Доходността по 30-годишните книжа се понижи с 35 базисни пункта само в петък, което беше най-големият дневен спад от срива на борсите през 1987 г. Понижението продължи и днес, като лихвата падна под 1%, достигайки 0.96%.

Спадът при лихвите по държавните облигации и очакванията за понижение на лихвите от страна на Фед премахнаха подкрепата за долара, който записа най-голямата си седмична загуба от четири години.

Поевтиняването на щатската валута продължи и в азиатската сесия до 101.60 спрямо йената - дъно, невиждано от края на 2016 г. За последно доларът губеше 2.4%, до 102.80 йени.

Еврото, от друга страна, скочи до най-високото си ниво от повече от 13 месеца при 1.1492 спрямо долара, като за последно се разменяше при 1.1406.

Цената на златото първоначално премина границата от 1 700 долара за тройунция до седемгодишен връх, но впоследствие отстъпи до 1 669.93 вследствие на появилата се информация, че някои инвеститори трябва да продават метала, защото имат нужда от средства за покриване на марджин колове при акциите.