Технологичните акции продължиха да растат в американската търговска сесия във вторник, а доходността на държавните облигации намаля след условна сделка през уикенда за повишаване на тавана на дълга на САЩ.

Инвеститорите изчакват споразумението, постигнато от президента Джо Байдън и председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти, да бъде прието от Конгреса, като е възможно да то се натъкне на процедурни пречки и съпротива от страна на законодателите. Те трябва да го одобрят до 5 юни – датата, на която САЩ няма да могат да плащат сметките си навреме, според министъра на финансите Джанет Йелън.

Вчера законодателството преодоля първото си голямо препятствие, когато комисията комисията по вътрешните правила на американската Камара на представителите гласува да отвори пътя за дебат по плана, след като десните опоненти не успяха да съберат достатъчно съюзници, за да го блокират, съобщава The New York Times.

Одобрението на комисията беше необходимо, за да може законопроектът да бъде гласуван от пълния състав на Камарата на представителите. Очаква се това да стане днес. След това документът трябва да бъде одобрен от Сената, а накрая ще отиде за подпис при президента на САЩ Джо Байдън.

Как Байдън и Маккарти ще „продадат“ сделката за тавана на дълга на КонгресаАмериканският президент Джо Байдън и председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти постигнаха окончателно споразумение за повишаване на тавана на дълга на САЩ

Доходността на референтните 10-годишни съкровищни облигации приключи във вторник на 3,697%, спад от 3,820% при предишното затваряне. Доходността на едномесечните съкровищни бонове спадна до 5,224% от 5,496% преди сделката за дълга, посочва The Wall Street Journal.

Акциите бяха предимно по-високи. Ентусиазмът към компаниите, свързани с изкуствения интелект, и продължаващото бягство към най-големите технологични акции на пазара повишиха Nasdaq Composite, който добави 0,3%. S&P 500 се повиши с по-малко от 0,1%. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average загуби около 51 пункта, или 0,1%.

Производителят на чипове Nvidia беше сред големите печеливши за деня, покачвайки се с 3%. Имаше момент, в който акциите на Nvidia се търгуваха достатъчно високо, за да осигурят на компанията пазарна капитализация от 1 трилион долара – първият производител на полупроводници, постигнал тази рядка оценка.

Nvidia достигна за кратко пазарна капитализация от $1 трилион Акциите на производителя на чипове трябва да се задържат над $404,86, за да поддържат тази разлика през целия ден

Конкурентите на Nvidia - Intel и Qualcomm – също се увеличиха, съответно с 3,4% и 5,1%.

Netflix и Tesla, две от другите големи технологични компании, които доминират пазара през последните години, добавиха повече от 3%.

Фокусът в технологичните акции притеснява някои инвеститори, които смятат, че клиентите им трябва да диверсифицират. „Ако се върнете 100 години назад, само в три периода пазарът е бил толкова концентриран: dot-com балонът, 20-те години на миналия век и днес“, казва Алекс Атанасиу, мениджър на активи за Glenmede Investment Management, цитиран от WSJ.

Фил Бланкато, главен изпълнителен директор на Ladenburg Thalmann Asset Management, коментира, че също се притеснява от възстановяването на акциите през 2023 г., като се има предвид колко малко тях са отговорни за това.

„Все още не е балон“: Джеръми Сийгъл за AI манията на Уолстрийт Известният икономист е оптимист за големия технологичен бум, подхранван от изкуствения интелект

Енергийните акции, най-зле представящата се група в S&P 500 тази година, отново бяха най-слабо представилата се група във вторник, тъй като цените на горивата паднаха.

Фючърсите на американския петрол с доставка през юли паднаха с 4,4% до 69,46 долара за барел. Референтната вътрешна цена на суровия петрол е намаляла с 39% спрямо предходната година поради обилните доставки и мътната перспектива за растеж, отбелязва WSJ. Фючърсите на природния газ затвориха с 3,7% по-ниско.

Акциите на EQT, която е най-големият производител на природен газ в САЩ, се понижиха с 2,8%, a петролната APA спадна с 3,5%.

Сред изоставащите във вторник бяха още Target и пивоварната Bud Light Anheuser-Busch InBev, които загубиха съответно 3,7% и 4,7%. Акциите и на двете компании се сринаха след затруднения с недоволни клиенти заради LGBT маркетингови кампании.

Три причини защо Китай не иска пълна дедоларизация на пазарите През април 43% от всички глобални плащания, извършени чрез SWIFT, са били в щатски долари, 32% - в евро и едва 2,3% са използвали юани

Публикувани във вторник икономически данни показаха, че доверието на потребителите намалява и цените на жилищата в САЩ отслабват.

Показателят на Conference Board за общественото доверие в икономиката на САЩ се е понижило от април до май, но все пак надминава очакванията на анализаторите.

S&P CoreLogic Case-Shiller National Home Price Index се е повишил с 0,4% през март в сравнение с февруари и с 0,7% спрямо година по-рано. Това е най-малкото увеличение на годишна база от повече от десетилетие.

В петък данните показаха, че потребителските разходи са се увеличили рязко през април, а предпочитаният от Федералния резерв измерител на инфлацията се е ускорил, което усложнява решението на централната банка дали да повиши лихвените проценти през юни.