Азиатските акции поскъпват днес - след добрите данни за производството в САЩ и скока в цената на акциите на щатските технологични компании. Инвеститорите също така очакват още подкрепа от Вашингтон.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.25%, докато японският Nikkei се повиши с 0.35%.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 губи 0.3% вследствие на предпазливостта на инвеститорите, след като по-рано през седмицата нарасна до петгодишен връх.

На Уолстрийт вчера S&P 500 и Nasdaq затвориха на рекордно високи нива - с повишения от 0.75% и 1.39%, респективно, като технологичният сектор оглави ръста.

Акциите на Apple, която е най-голямата компания в света по пазарна капитализация, поскъпнаха с малко под 4%, с което стойността на технологичния гигант нарасна до близо 2.3 трлн. долара.

Ръстът дойде след публикация, че компанията е поръчала на доставчиците си да произведат най-малко 75 млн. броя 5G смартфона iPhone за по-късно през годината.

Индексите на производството в САЩ показаха ръст, като този на Института за управление на доставките достигна до най-високото си ниво от близо две години.

Производствената дейност в еврозоната също нарасна миналия месец, въпреки че фабричните мениджъри остават предпазливи относно инвестициите и наемането на още служители.

Как харчи своите милиарди шестият най-богат човек в света?На 30 август Уорън Бъфет навърши 90 години

Министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин заяви вчера, че по-късно през деня ще разговаря по телефона с председателя на Камарата на представителите в Конгреса Нанси Пелоси относно блокиралите преговори за помощта за гражданите и бизнеса във връзка с коронавируса.

Шефът на кабинета на Белия дом Марк Медоус пък обяви, че републиканците в Сената вероятно ще представят проектозакон за помощта през следващата седмица.

Федералният резерв оказа допълнителна подкрепа за икономиката, като управителят в централната банка Лаел Брейнард заяви, че тя ще предостави още стимули, за да изпълни обещанието си за по-сериозен ръст на заетостта и по-висока инфлация.

Коментарът на Брейнард помогна за свалянето на лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации от над 0.7% до 0.680%. Миналата седмица тя нарасна до 0.789%, което беше най-високото ниво от 2.5 месеца.

На валутните пазари силните данни за производството помогнаха на щатския долар да си върне част от изгубеното, след като преди това доларовият индекс падна до 28-месечно дъно.

Индексът беше на ниво от 92.386, отдалечавайки се от вчерашното дъно от 91.737.

Еврото се търгува без промяна за деня на ниво от 1.1905 спрямо долара, след като вчера мина нивото от 1.20 за първи път от 2018 г.

Доларът поскъпна до 106.03 спрямо йената.

Австралийският долар поевтиня с 0.5%, до 0.7348 щатски долара, след като стана ясно, че БВП на Австралия се свива със 7% през последното тримесечие.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 0.8%, до 45.95 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол добавиха 0.8%, до 43.10 долара за барел.