Доминацията на американските технологични компании продължава да расте и тези дни премина още една граница.

Акциите им вече струват повече от целия европейски капиталов пазар, се посочва в анализ на Bank of America Global Research, цитиран от CNBC.

За първи път в историята пазарната оценка на американските технологични гиганти, възлизаща на 9.1 трилиона долара, надвишава тази на всички европейски публични компании (включително и тези от Великобритания и Швейцария), чиято цена е 8.9 трилиона.

За сравнение, през 2007 г. капитализацията на европейските пазари е била четири пъти по-голяма от тази на американския технологичен сектор.

Освен че изпреварват Европа с пазарната си оценка, американските технологични корпорации концентрират в себе се все по-голям дял и от местния капиталов пазар.

През януари тази година петте водещи компании в сектора - Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon и Facebook, заемаха 17.5% от широкия борсов индекс S&P 500.

От началото на тази година акциите им се представят доста по-добре от средното за пазара. S&P 500 е нагоре със 7% през 2020 г., докато за същия период книжата на Alphabet поскъпват с 19%, тези на Facebook и Microsoft - с около 40%, на Apple - с 66%, а на Amazon - със 79%.

Средното съотношение цена/печалба на акция (P/E) за "Голямата петорка" към момента е 34.4. През 2000 г., по време на т. нар. "дотком балон", то беше 47.

Нарастващата роля на технологиите в месеците по време на пандемията от COVID-19 и след нея обаче повишиха този дял до над 20%. Само Apple в момента се оценява от пазарните участници на над 2 трилиона долара.

Най-впечатляващото представяне обаче е това на Amazon. Компанията се превръща във водещ фактор в сферата на онлайн търговията още от края на 90-те години на миналия век, но с разрастването на "облачните" платформи през последното десетилетие книжата ѝ се радват на истински бум.

Днес те струват 20 пъти повече, отколкото през август 2010 г.

Американските компании страдат, а акциите им поскъпват. Каква е причината?Основната причина за оптимизма на пазарните участници в момента е фактът, че можеше да бъде и по-зле, пише The Economist

Възходът на технологичните гиганти отразява и общото съотношение между американския и европейския капиталов пазар. От 2010 г. насам S&P 500 е добавил близо 200% към стойността си, докато за същия период Euro Stoxx 50 се повишава едва с 13.4%, а британският FTSE 100 отчита ръст от 11 на сто.

Пазарната капитализация обаче не е универсален измерител за силата на даден бизнес. Тя включва само стойността на акциите на компанията, без да отчита размера на нейния дълг.

Освен това американските технологични гиганти имат големи международни поделения и генерират голяма част от приходите си извън границите на САЩ.

В същото време възходът на технологичните акции се отразява позитивно и на личното състояние на техните собственици. Общото състояние на технологичните милиардери в индекса на Bloomberg, включващ 500-те най-богати хора на планетата, се е удвоило от 2016 г. насам и към днешна дата възлиза на около 1.4 трилиона долара. Увеличението е по-бързо, отколкото във всеки друг сектор.

Седем от най-богатите десет човека в целия свят са натрупали състоянието си от технологични компании, като общите им лични активи възлизат на 666 млрд. долара, от които близо 150 милиарда са натрупани от началото на тази година.