Азиатските акции поскъпнаха до близо двугодишни върхове днес, след като нарастващият оптимизъм по отношение на печалбите на компаниите от технологичния сектор и намаляващите опасения около Северна Корея компенсираха по-слабите от очакваните данни за фабричното производство в Китай и САЩ.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.5% до най-високото си ниво от юни 2015 г., след като много от пазарите в региона отвориха отново след удължения уикенд.

Японският индекс Nikkei се повиши с 0.7%.

На Уолстрийт Dow Jones Industrial Average се понижи с 0.13% вчера, докато S&P 500 добави 0.17%, а Nasdaq Composite се повиши с 0.73% до рекордно ниво на затваряне.

В Азия акциите на Samsung Electronics поскъпнаха с 2.0%, помагайки на южнокорейския индекс Kospi да запише повишение от 0.7% доближавайки рекордното си ниво, достигнато през 2011.

Книжата на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co се оскъпиха до рекордно ниво, поскъпвайки с 2.3%, докато в Хонконг пазарната капитализация на Tencent нарасна с 0.8% до нов връх.

Опасенията около Корейския полуостров отслабнаха леко, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп вчера открехна вратата за среща със севернокорейския лидер Ким Чен Ун, заявявайки, че за него би било чест да се срещне с младия лидер при подходящите обстоятелства.

Индексът на волатилността на CBOE, който е барометър на очакваната в краткосрочен план волатилност на пазара, затвори на най-ниското си ниво от февруари 2007 г., което предполага, че опасенията на инвеститорите отслабват.

На валутния пазар доларовият индекс нарасна до едномесечен връх от 111.985 спрямо йената.

Еврото остана почти без промяна на ниво от 1.0911 спрямо долара.

Австралийският долар поскъпна с 0.2% до 0.7542 спрямо щатския долар, показвайки ограничена реакция на излезлите данни, които показаха, че ръстът във фабричната активност в Китай се забавя до най-ниското си ниво от седем месеца.

Обявените вчера икономически данни в САЩ също не оправдаха очакванията. Фабричната активност в САЩ се забавя през април, като индексът на производството пада до 54.8 пункта в сравнение с 57.2 пункта през март.

Потребителските разходи в САЩ остават без промяна през март, а инфлацията записа първи месечен спад от 2001 г. насам.

Въпреки това икономистите очакват Федералният резерв да вдигне лихвите през юни.


Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации вчера остана на ниво от 2.323%, под двуседмичния връх от 2.350%, достигнат на 26 април.

Цените на петрола бяха поставени под напрежение на фона на нарастващото производство в Либия и САЩ.

Фючърсите на петрола от сорта брент се търгуваха на ниво от 51.44 долара за барел, с понижение от 8 цента, или 0.2%.