Доларовият индекс, който следи представянето на "зелените пари" спрямо кошница от водещи световни валути, стартира седмицата със спад до най-ниските си нива за последните три години. В началото на азиатската сесия в понеделник индикаторът падна с 0.2%, до 90.85 пункта.

Еврото пък засили позициите си, подкрепено от очакванията, че Европейската централна банка се подготвя за затягане на монетарната политика в еврозоната. Единната валута се повиши с 0.2 на сто, до ниво от 1.2225 спрямо щатския долар - най-високото от ноември 2014 г. насам.

Експертите на Mizuho Securities обаче са на мнение, че поскъпването на европейската валута е пресилено. Главният валутен стратег на компанията Масафуми Ямамото смята, че силата на единната валута се крие във вербалните "интервенции" на ЕЦБ.

По думите му Марио Драги и неговите колеги едва ли ще прибегнат скоро до реално затягане, именно защото скъпото евро ги притеснява.

Японската йена също стартира седмицата с повишение спрямо долара. Към момента "зелените пари" се намират на най-ниските си нива спрямо йената от средата на септември миналата година насам. Един долар се разменя за 110,67 йени.

Поскъпването на японската валута също дойде като резултат от думите на гуверньора на централната банка Харухико Курода. Той заяви, че институцията ще продължи да поддържа монетарните стимули, докато не бъде достигната инфлационната цел от 2%, но в същото време изрази мнение, че икономиката на страната продължава постепенния си растеж.

Интересна бе и развръзката при британския паунд, който в края на миналата седмица поскъпна рязко, след като бе разпространена информация, че Испания и Холандия обмислят сепаративни споразумения с Лондон, с цел да останат в максимално близки отношения с Острова след брекзит.

Впоследствие финансовите министерства и на двете държави опровергаха твърденията, но въпреки това британската валута остана близо до най-високите си нива от юни 2016 г., когато бе проведен референдумът за напускане на Европейския съюз.

На капиталовите пазари тази сутрин по-голямата част от азиатските индекси регистрираха нови исторически върхове, повлияни от еуфоричната инерция на Уолстрийт, която се запази до края на миналата седмица.

Дори и в Япония, въпреки поскъпването на йената, което по принцип влияе зле на борсовите индекси в Страната на изгряващото слънце, Nikkei 225 отчете повишение от 0.3 на сто, до ниво от 23 715 пункта.

В Хонконг представянето на Hang Seng бе още по-впечатляващо - той стартира седмицата с нов рекорд от 31 617 пункта, повишавайки се с близо процент.