Технологичните и фармацевтичните компании в момента са в светлината на прожекторите, генерирайки несметни богатства за своите собственици и то в разгара на пандемията от COVID-19, довела до световна икономическа криза.

В списъка на най-богатите хора в света обаче има и такива, които през последните няколко седмици увеличиха състоянието си по далеч по-традиционен начин, пише Bloomberg.

Саудитският магнат Мохамед Ал Амуди и руснаците Александър Несис и Сюлейман Керимов имат най-голяма експозиция в златни активи сред представителите на милиардерския индекс на Bloomberg.

От началото на годината те добавиха общо 2.8 милиарда долара към личните си богатства, пише изданието.

На фона на икономическия срив в повечето държави по света и опитите на правителствата и централните банки да ограничат щетите от пандемията, златото отново се превърна в една от най-предпочитаните инвестиции. То се върна към историческата си роля на "актив убежище", който предлага защита във времена на несигурност.

По-рано тази седмица ценният метал поскъпна до нови рекордни равнища от над 1 970 долара за тройунция, а повечето анализатори смятат, че възходящият тренд все още не е прикрючил.

Отрицателните лихви и поевтиняването на щатския долар също са сред факторите, които подкрепят ценния метал.

Най-богатите монарси на планетатаКралица Елизабет II дори не е сред милиардерите


Семейството на Сюлейман Керимов контролира 77% от ПАО Полюс - най-голямата златодобивна компания в Русия. Към момента нетното му богатство се оценява на 6.6 милиарда долара, като само от началото на тази година милиардерът е добавил към него 1.6 милиарда долара.

Акциите на компанията пък удвоиха цената си за същия период от време.

Александър Несис и неговата ICT Group пък притежават 27 на сто от капитала на базираната в Кипър, но основана в Санкт Петербург, златодобивна компания Polymetal International Plc. Неговото лично състояние възлиза на 3.7 милиарда долара.

Собственикът на Midroc Gold Mine Plc Мохамед Ал Амуди пък притежава активи, оценени на 9.2 милиарда долара.

2020 година се оказа доходоносна за тримата "златни крале", но засега тя носи най-големи постъпления за технологичните магнати и фармацевтичните компании.

Пандемията от COVID-19 принуди хората да работят и да се забавляват от вкъщи, а в същото време милиарди долари бяха инвестиране в разработката на лекарства и ваксини срещу опасното заболяване.