Възраждане на медта може да видим през 2023 г. Този водещ индикатор за икономическото здраве имаше тежка година, но според анализатори новата година ще промени нещата, въпреки несигурната глобална перспектива, пише CNBC.

Натискът надолу през 2022 г. дойде отчасти от постоянните очаквания за излишък на пазара на метали, заради отслабено търсене на фона на забавящ се глобален растеж и ускоряване на минната дейност, отбелязаха миналата седмица експерти от Goldman Sachs.

Тъй като това не се осъществи, допълват от Goldman Sachs, пазарът на катоди остава в „явен дефицит. Глобалните видими запаси падат до най-ниското си ниво от 14 години.

Важно е и това, че излишъкът, който преди това очаквахме за 2023 г., също изчезна в последната ни итерация на баланса, добави експертът Ник Сноудаун.

Медта се използва в много сектори. Металът претърпя трудна 2022 г. и поради по-строгата парична политика на САЩ, енергийната криза, произтичаща от войната на Русия в Украйна и комбинацията от затварания на Китай срещу Covid-19 и слаб пазар на имоти.

Цените на медта на Лондонската метална борса (London Metal Exchange - LME) достигнаха връх от над $10 600/т през март тази година.

Какво ще се случи догодина много зависи от политиката на Китай.

Ако облекчаването на политика "нулев ковид" напредне още повече към повторно отваряне на икономиката, вероятно ще видим възстановяване на запасите. Ако Китай върне съотношението запаси от мед към потребление на нивата отпреди 2020 г., това би означавало до 500 хил. тласък на физическото търсене, казва Сноудаун.

Миналата седмица Goldman Sachs повиши своята 12-месечна прогноза до $11 000/т от $9 000/т и повиши прогнозата си за средна цена до $9 750/т за 2023 г. и $12 000/т през 2024 г.

Финансовите пазари предупреждават - рецесията е неизбежна Познатите модели на търговия с акции, облигации и стоки, които се поддържаха от месеци, започват да се разпадат на всички пазари

На $12 000/т през второто тримесечие на 2023 г. залагат стоковите стратези на Bank of America. Такъв сценарий би изисквал насочване на Федералния резерв на САЩ към по-малко агресивно затягане на паричната политика, ограничаващо възхода на щатския долар и търсенето да остане поддържано, тъй като планираният енергиен преход се ускорява.

„Независимо от насрещните макро ветрове, физическите пазари остават напрегнати, което подчертава липсата на налични резервни медни единици в момента“, казва стратегът по суровините Майкъл Уидмър в доклада за перспективите на Bank of America за 2023 г. за металите. Той също отбеляза, че глобалното търсене на мед се е оказало устойчиво, нараствайки на годишна база от началото на годината, тъй като покупките извън Китай са на рекордни нива.

Връзката между глобалното търсене на мед и растежа на промишленото производство е нарушена през последната година и половина, допълни Уидмър и уточни, че събраните данни на Bank of America за темповете на растеж на търсенето от сектори, свързани с политики за нетно нула, показват разширяване на потреблението на мед с 4,5% на годишна база до 2030 г. За разлика от това потенциалният растеж на търсенето е бил 2,1% през последните две десетилетия.

Стратезите от Fitch Ratings миналата седмица предположиха, че всеки удар върху медта ще бъде компенсиран от „поддържащи краткосрочни и средносрочни двигатели на търсенето и предлагането“.

Падащите цени на медта - сигнал за негативни нагласи спрямо икономикатаПадащите цени на медта предполагат, че инвеститорите са негативно настроени по отношение на икономическите перспективи, заяви анализатор от ANZ в сферата на суровините

„Очакваме умерено увеличение на глобалното потребление на първична мед от около 2% през 2023 г., подобно на 2022 г. Доставката от мините ще нарасне с около 4% през 2023 г., въпреки че прекъсванията могат да повлияят на това“, казват те.

Състоянието на пазара и минималните световни запаси от мед ще поддържат цените през 2023 г. Дългосрочните перспективи на медта се подкрепят от търсенето от енергийния преход, допълват от Fitch Ratings.

В своята прогноза за 2023 г. BNP Paribas прогнозира тримесечна цена на медта от 6800 $/т през първото тримесечие на следващата година, падайки до 6465 $/т през второто, но се възстановява до 8250 $/т до края на 2024 г.

„Очакваме спадът в европейската производствена активност да добави към въздействието на забавянето на активността в Китай и САЩ“, казва френският кредитор.

„Нарастващото предлагане от мините и ускоряването на производството на китайска рафинирана мед се очаква да тласнат пазара към значителен излишък през 2023 г., облекчавайки стягането на спреда на LME и натежавайки върху цените”, заключва той.